Meer praten over water! DICHTER BIJ DE ZEEUWSE DELTA De Internationale Commissie voor de Bescherming van de Schelde, een snelle en betrouwbare bron van informatie. (www.icbs-cipe.com) van de Schelde verbruiken met zijn allen meer water dan jaarlijks aangevuld kan worden vanuit de lucht (neerslag). De grond watervoorraden slinken waardoor gebieden verdrogen, het Schelde water is op veel plaat sen te vies om het drinkbaar te maken en water wordt aangevoerd vanuit bijvoorbeeld de Maas (via het Albert- kanaal). Met andere woorden: het zou goed zijn als we ons realiseren dat elke druppel telt en daarom zuiniger met het kostbare water omspringen! De Commissie Waterbeheer 21e eeuw stelt in haar analy ses dat water te goedkoop is. De Europese Kaderrichtlijn Water streeft (op termijn) naar het principe van volledige kostentoedeling (de veroorzaker betaalt). Dit zou beteke nen dat gebruikers van water gevoelig meer gaan betalen voor gebruik van het schaarse water. Gedachte is dat mensen hierdoor anders (lees: bewuster) met water zullen omgaan. Volgens de Commissie bestaat er nog weinig draagvlak om hogere kosten te accepteren. 'Om meer draagvlak te krijgen zullen vooral de baten van het water beheer beter in beeld moeten worden gebracht'. In 1998 luidden beleidsmakers, waterbeheerders en onderzoekers eensge zind de noodklok, tijdens het vierde Schelde symposium in Vlissingen. 'Het Schelde gevoel' ontbreekt en veel burgers leven met de rug naar het water. Men is zich onvoldoende bewust van 'waterproblemen'. Daarom verzet men zich tegen sommige maatregelen. Denk bijvoorbeeld aan de discussie in Zeeland over 'ruimte voor de Westerschelde'. Annemiek Verhallen van de Wageningen Universiteit zegt hierover dat mensen zich niet realiseren dat ze in een stroomgebied van een rivier wonen. Ze zijn zich daarom ook niet bewust van de onderlinge samenhang en wederzijdse afhankelijkheid. De Internationale Commissie voor de Bescherming van de Schelde (I.C.B.S.) trok lering uit de 'boodschap van Vlissingen' en nodigde jongeren uit voor deelname aan het vijfde Schelde symposium (Doornik, december 2000). Een eerste stap op weg naar een betere Informatievoor ziening en bewustmaking van de bevolking. Anders omgaan met water betekent dat mensen zich meer bewust wor den van de effecten van hun denken en handelen. Het betekent echter ook anders omgaan met voorlichting en communicatie en vraagt om tweerichtingsverkeer tussen de zender en de ontvanger van een bood schap. Van oudsher proberen overheden door (eenzijdige) voorlichting en communicatie draagvlak te verkrijgen voor maatregelen ten faveure van een vermeend algemeen belang. Communicatiedeskundige Bert Klandermans stelde zo'n tien jaar geleden in dit verband dat als een keuze voor het eigen belang op korte termijn profijtelijker is dan een 54

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 56