Initiatieven aan het 'Zeeuwse' water Het Jeugd Wereld Water forum DICHTER BIJ DE ZEEUWSE DELTA vat de Commissie verschillende studies samen, waaruit blijkt dat over heden er vaak niet in slagen heldere argumenten aan te geven wanneer ze een beroep doen op de burgers. "Zeker gezien het tanende vertrouwen in de overheid in het algemeen zijn burgers tijdens discussies over water veel gevoeliger voor argumenten dan voor een appèl aan maatschappe lijke verantwoordelijkheden". Volgens de Commissie moet water meer worden gepropageerd als duurzame toekomstwaarde. "Burgers zijn nu al bereid om veel extra te betalen voor bijvoorbeeld wonen en recreëren aan het water (ruimtelijke kwaliteit)". In haar uiteindelijk advies vraagt de Commissie extra aandacht voor communicatie binnen de overheid. Ze bepleit de instelling van een Nationaal Platform water, waarin het rijk, andere overheden en maat schappelijke organisaties zijn vertegenwoordigd. Het Platform zal zich onder andere richten op communicatie over de waterproblematiek en het anders omgaan met water richting politiek en burger. Ook de uit voering van voorbeeldprojecten en nieuwe initiatieven zijn gewenst. Gelukkig zijn er al heel wat Zeeuwen actief om de deltabewoners dichter bij hun water te krijgen. Om dit te illustreren komen verschillende initia tieven aan bod, te beginnen met het Jeugd Wereld Water Forum, dat plaatsvond op de Hogeschool Zeeland van 25 tot en met 28 juni (zie elders in deze editie). Een van de deelnemers aan het forum is Michiel Bil, 24 jaar en woon achtig in Vlissingen. Als afgestudeerd aquatisch ecotechnoloog heeft hij voorlopig een baan gevonden bij Rijkswaterstaat. "Mijn band met Zeeland en het Scheldewater is niet alleen beroepsmatig. Ik breng er ook graag mijn vrije tijd door. Ik vind het heerlijk om langs de Scheldeoevers te wandelen en te fietsen. Verder duik en surf ik ook graag". Hij is vol lof over de opleiding die hij aan de Hogeschool Zeeland heeft gevolgd: "Het is een goede opleiding met aandacht voor duurzame ontwikkeling en integraal waterbeheer. Tijdens de opleiding worden hedendaagse problemen aan de studenten voorgelegd. Zij gaan zelf aan de slag met het zoeken van oplossingen. Ik vind dat een prettige en zinvolle manier van onderwijs geven. Bovendien zijn er voldoende faciliteiten op school en is er een goed en gezellig docententeam". Michiel vervolgt: "Nederland heeft in het verleden altijd vooropgelopen met het waterbeheer. Veel landen halen Nederland momenteel in". Volgens Michiel voert Zeeland een goed waterbeheer, al zou het water wel meer ruimte mogen krijgen, grondwatervoorraden weer moeten wor den aangevuld en zouden de mensen wel wat zuiniger en efficiënter met water mogen omgaan. Voor de Westerschelde vindt hij dat de nadruk wat minder op scheepvaart zou moeten liggen en wat meer op het water 56

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 58