Het Scheldefonds: Samen sterk voor een duurzame rivier! DICHTER BIJ DE ZEEUWSE DELTA en de erbij horende natuur. "Nog verder verdiepen is alleen goed voor de economische belangen. Voor het ecosysteem heeft het alleen maar nadeli ge gevolgen". Michiel pleit voor (her)gebruik van milieuvriendelijke grondstoffen bij het neerzetten van nieuwe woonwijken en het zoveel mogelijk gebruiken van natuurlijke energiebronnen waar Zeeland zoals zon en wind. De Internationale Commissie van de Bescherming van de Schelde (I.C.B.S.) zou in zijn ogen jongeren beter bij haar werk kunnen betrekken. Zij kan bijvoorbeeld actuele vragen en problemen aan scholen zoals de Hogeschool Zeeland voorleggen. Studenten krijgen dan de kans om met reële problemen aan de slag te gaan en hun visie te presenteren aan de commissieleden. Michiel heeft een groot aantal tips voor het anders om gaan met het 'Zeeuwse' water. Hij vraagt de landbouwers geen bestrij dingsmiddelen te gebruiken en minder kunstmest. Aan de recreanten: "Ruim je rotzooi netjes op. Verstoor de natuur niet en hergebruik mate rialen waar dat mogelijk is". Politici zouden wel iets kunnen leren van de gedrevenheid waarmee een deel van de jongeren de belangen van het leefmilieu ter harte nemen en van hun 'frisse' kijk op sommige problemen. Aan de vissers tenslotte, doet hij een opmerkelijke oproep: "Gebruik geen groei beperkende stoffen, want die hebben een slechte invloed op je eigen bron van inkomsten!" Het Scheldefonds is een unieke samenwerking tussen de overheid, het bedrijfsleven en natuur- en milieuorganisaties uit Vlaanderen en Neder land. Zij slaan de handen ineen om alle aspecten van de Schelde in hun onderlinge samenhang onder de aandacht te brengen. De Schelde is een belangrijke vaarweg, herbergt bijzondere natuur en vervult een belang rijke rol in het sociale en culturele leven van de bewoners in haar stroom gebied. Het Scheldefonds wil een forum bieden waar mensen elkaar kunnen ontmoeten en gaan samenwerken aan een duurzame ontwikke ling van de Schelde. Ze wil financieringsbronnen aanboren om activitei ten te organiseren waarbij zoveel mogelijk mensen bij het Scheldewater kunnen worden betrokken. Projectvoorstellen voor activiteiten op het vlak van natuurontwikkeling, natuur- en milieueducatie en voorlichting kunnen bij het fonds ter (co-) financiering worden ingediend. Zo kunnen scholen les- of onderzoeksprogramma's uitwerken waarbij de Schelde centraal staat. Voor het publiek kunnen wandelingen en excursies in natuurgebieden en bedrijvencentra worden georganiseerd, begeleid door ervaren gidsen. Bedrijven kunnen een natuurgebied adopteren, een per- soneelsexcursie naar een natuurgebied langs de Schelde organiseren of artikelen over de Schelde in hun personeelsblad opnemen. De activiteiten die het Scheldefonds organiseert zullen worden gepubliceerd in een Scheldekrant. Deze zal via toeristische en openbare diensten worden ver spreid. Bovendien kan iedereen die zich wil inzetten voor een duurzame Schelde lid worden, van scholen en bedrijven tot overheden, verenigin- 57

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 59