Water in Zeeland: Zeeland is nooit af TOINE POPPELAARS* Water in Zeeland. Dit thema laat ruimte voor oneindige bespiegelin gen. Niet in de laatste plaats vanwege het grote aantal processen en projecten dat van belang is voor het waterbeheer van de toekomst. Daarom heeft water een belangrijke plaats gekregen in de vijfde Nota over de ruimtelijke ordening. Het Interprovinciaal Overleg heeft in middels laten onderzoeken of de bestuurlijke structuur van de water schappen wel aansluit bij de eisen die in de komende eeuw worden gesteld. Daarbij moet onder andere gedacht worden aan de uitvoering van de recent vastgestelde Europese Kaderrichtlijn Water. Mede met het oog daarop heeft de door de Unie van Waterschappen ingestelde Commissie Togtema rapport uitgebracht over de herstructurering van de financiering van het waterbeheer. Zeeland wordt geconfronteerd met een stroomversnelling én een omslag in het denken over water. In onderstaand artikel geeft de auteur, die als gedeputeerde de waterhuishouding van de regionale wateren in zijn portefeuille heeft, zijn visie op het waterbeleid zoals dat in maart 2001 door de Provinciale Staten is vastgelegd en in de komende jaren moet worden uitgewerkt. Linkerpagina: De zeelandbrug. e foto's in dit artikel an Jeroen de Maat) Met dank aan r. P.R.A. Katsburg. Inleiding De provincie ziet er op toe dat de waterhuishouding optimaal functio neert. Daarbij gaat het er om dat het grondwaterpeil voldoet aan de eisen die de functie van het gebied vraagt (landbouwgronden vragen om een ander peil dan natuurgebieden), voorts dat het onttrekken van grond water in goede banen wordt geleid, dat de dijken op hoogte en sterkte blijven, dat wateroverlast zo mogelijk voorkomen, dan wel bestreden wordt en dat de waterkwaliteit, waar nodig, verbeterd wordt. Bij de regionale wateren spelen de waterschappen en de gemeenten een grote rol. De provincie heeft de regie over het te voeren waterbeleid, de waterschappen en gemeenten geven daar een verdere uitwerking aan. Uiteraard denken provincie, waterschappen en gemeenten vooraf gezamenlijk na over het ambitieniveau van het beleid dat de provincie vaststelt. Het moet immers wel uitvoerbaar zijn. Zo is in het waterhuis houdingsplan van de provincie opgenomen dat de waterkwaliteit moet 61

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 63