Samen slim met water TER IN ZEELAND De plannende overheid komt tot uitdrukking in onder meer het nieuwe waterhuishoudingsplan dat in maart 2001 door Provinciale Staten van Zeeland is vastgesteld. Dit plan, met als titel 'Samen slim met water', biedt voor de Zeeuwse waterbeheerders het noodzakelijke raamwerk. Met dit strategische plan kunnen de waterschappen verder invulling geven aan hun waterbeheersplannen. In het nieuwe waterhuishoudingsplan ontwikkelt de provincie een meer proactief, dat wil zeggen initiërend, waterbeleid. Water heeft ruimte nodig en neemt die ruimte ook. Daarom zullen er eisen aan de (ruimte lijke) functie-toekenning moeten worden gesteld. Dat werkt uiteraard door in de ruimtelijke ordening, die nadrukkelijk beïnvloed zal worden door de provinciale waterkansenkaarten. Met dit als uitgangspunt ligt er per gebied een ontwikkelingsvraagstuk, waaraan door provincie en waterschappen in samenspraak met de omgeving gewerkt moet worden met als uitkomst een ontwikkelingsproces dat per gebied anders zal kunnen zijn. Een initiërend waterbeleid vraagt om een actieve houding van water beheerders. Dat heeft consequenties voor de eigen rolopvatting van de provincie, maar ook voor de rolopvatting van de waterschappen. In het nieuwe waterhuishoudingsplan heeft de provincie bewust gekozen voor een regie-rol in het beleidsveld waterbeheer en tussen de beleidsvelden waterbeheer en ruimtelijke ordening. De lijnen die uitgestippeld zijn in het waterhuishoudingsplan zijn recent fors onderstreept en nader vorm gegeven in het eerder genoemde advies van de Commissie Waterbeheer 21ste eeuw. Aan ons systeem van water beheer zullen structureel andere eisen moeten worden gesteld. Maatregelen moeten niet alleen knelpunten op korte termijn oplossen, maar ook duurzaam zijn. In het rapport staat centraal dat technische, a-politieke oplossingen niet meer voldoen. Wat nodig is voor het water beheer zijn politieke betrokkenheid, een duidelijke regie, meer middelen en het vermogen om door te kunnen zetten. De regiefunctie voor het waterbeheer van de 21ste eeuw is voor de regio nale wateren gelegd bij de provincies. Niet meer dan logisch, gezien de taken van de provincie op het gebied van de ruimtelijke vertaling van deze ontwikkelingen. Het betekent een forse uitdaging die de provincie Zeeland graag en met overtuiging wil waarmaken. Het bereiken van doelen in het waterbeheer was traditioneel veelal een technische aangelegenheid. Voor de problemen en doelstellingen waar waterbeheerders thans voor staan is dit niet meer voldoende. Het accent moet veel meer gelegd worden op het proces van samenwerken, infor meren, motiveren en overtuigen. Daarom moet er - onder het motto SAMEN SLIM MET WATER - een meer fundamentele herbezinning op het huidige waterbeleid en -beheer plaats vinden, waarbij de huidige uitgangspunten opnieuw worden doordacht en bijgesteld. 66

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 68