ORGANISCHE GROEI VAN WISSENKERKE 1953 - 1800 1800 - 1940 1940 - 1950 1950 - 1972 1972 1972 - 1992 1979 1870 - 1992 gevuld. Tussen 1947 en 1966 is het dorp aan de west- en zuidkant uitge breid zonder dat met het specifieke Voorstraatconcept rekening is gehou den. Hierbij ging het om de zuidkant van de Zuidstraat, de Beatrixstraat en het noordelijk deel van de Julianastraat. Deze uitbreidingen waren relatief bescheiden van omvang en hadden nog het karakter van de 'ouderwetse' woonstraat. Na 1966 wordt wijk zuid-west ontwikkeld. Dit plan is de eerste (en tot nu toe enige) grote planmatige uitbreiding van het dorp. Het betekende een definitieve breuk met het gegeven van de voorstraatdorpen. Het lijkt met zijn grillige stratenpatroon op alle nieuwbouwwijken die in de laatste decennia van de 20ste eeuw bij dorpen tot stand zijn gekomen. Dit geldt zowel voor de architectuur van de huizen als voor het voor die tijd modi euze stratenpatroon. Ruimtelijke relaties met de omgeving zijn er niet. Het gaat om een in zich zelf gekeerde wereld die net zo goed in Kortgene, Krabbendijke of in Appelscha had kunnen liggen. Een van de weinigen die in de gaten had dat de dorpsuitbreidingen in Zeeland niet met gevoel voor historische en regionaal specifieke aspecten tot stand kwamen was de Zeeuwse waterstaatkundige Wilderom. In zijn boek Tussen afsluitdammen en deltadijken uit 1961 meldt hij: "het ware te wensen, voor zover mogelijk, dat bij nieuwe uitbreidingen met het planmatig karakter rekening wordt gehouden". Hoe had Wissenkerke er anders uit kunnen zien? Hierbij gaat het om de vraag of het dorp ook organisch had kunnen groeien. Voor de beantwoording ervan moeten we eerst nader ingaan op wat hier met 'organisch groeien' wordt bedoeld. De term wekt verwarring op. Het kan een beeld oproepen van een rusti ge, geleidelijke groei zonder planmatige interventies. Vergelijkingen met de ongebreidelde groei van de lintbebouwing bij onze zuiderburen drin gen zich daarbij al snel als keerzijde op. Dit bedoelen we niet met 'orga nisch groeien'. Ook niet de wat magische gedachte van een ideale, roman tische, milieu-verantwoorde wereld, waarin alles uiteindelijk op haar pootjes terecht komt. Als we het over 'organisch groeien' hebben bedoe len we een groei volgens een planmatig stedenbouwkundig stramien. Voor Wissenkerke geldt dat de dorpskern planmatig volgens het patroon van het voorstraatdorp tot stand is gekomen; het is als het ware als een stedenbouwkundig 'stempel' neergelegd. De invulling ervan is echter langs de weg der geleidelijkheid, stapje voor stapje (huisje voor huisje) in enkele eeuwen tot stand gekomen. Het 'vullen' van het stempel kan evenzeer worden beschouwd als organisch groeien. Groeien met oog voor de specifieke kwaliteiten van het voorstraatdorp. Samengevat zou deze vorm van groeien 'planmatig organisch' genoemd kunnen worden. Om te kijken hoe Wissenkerke er uit zou hebben gezien als in het recente verleden het concept van organisch groeien zou zijn gehanteerd zijn er drie theoretische modellen opgesteld. Ze gaan alle drie min of meer uit van een spiegeling van de oorspronkelijke plattegrond van rond 1700. 81

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 83