ORGANISCHE GROEI VAN WISSENKERKE Zoeklocaties: Noord. I Noordoost. 2 Oost. 3 Zuid. 4 West. 5 w~- 'Mij 4 tatief goed op te vangen en lintbebouwing langs die dijken en wegen geen goede optie is, moet er een nieuwe ruimtelijke structuur ontworpen wor den. Die kan geleidelijk als woonomgeving in gebruik worden genomen. Deze planmatige aanpak moet wel flexibel zijn, zodat tijdens het geleide lijke proces van realisering functies binnen het plangebied kunnen veran deren, zonder dat de hoofdopzet zijn ruimtelijke kwaliteiten verliest. Essentieel is dat de bestaande ruimtelijke kenmerken en kwaliteiten van Wissenkerke uitgangspunt zijn bij de opzet en vormgeving van een op het actuele landschap geïnspireerd uitbreidingsplan. Het type voorstraat dorp is een waardevol architectonisch "icoon". De oude historische kern van Wissenkerke heeft daarmee een zo krachtige ruimtelijke identiteit dat deze het karakter van het gehele dorp bepaalt. Het stratenpatroon, de bedrijfsbebouwing van de achterstraten en de landschappelijke context maken er deel van uit. Deze identiteit moet zoveel mogelijk worden be houden. Helaas is de ruimtelijke kracht van het oorspronkelijke concept door de recente uitbreidingen uit balans geraakt. Waar mogelijk moet worden gestreefd naar herstel van het ruimtelijke evenwicht. Daarnaast kunnen de algemene ruimtelijke kenmerken van het voorstraatdorp wor den toegepast bij de opzet en vormgeving van een uitbreidingsplan. Concreet betekent dit het toepassen van een rechte lijnvoering, een systeem van voor- en achterstraten en de oriëntatie op openbare gebouwen en markante landschappelijke elementen. Ook het landschap dat Wissenkerke omgeeft met zijn dijken, wegenpatroon, beplantingen en de geo- morfologische ondergrond maken deel uit van de ruimtelijke kwaliteiten en van de ruimtelijke struc tuur van het dorp. Daarnaast geeft de landschappe lijke enscenering met het ruime polderlandschap, de nabije Oosterschelde, de vergezichten en wolken luchten het dorp een unieke eigenheid. Bij de opzet van een uitbreidingsplan gaat het niet alleen om esthetische en ruimtelijke uitgangspun ten. Ook een groot aantal praktische en technische aspecten bepalen het eindresultaat. Daarbij kan niet voorbij worden gegaan aan sociale eisen van aan pasbaarheid en ecologische eisen van duurzaam heid. Te denken valt aan: het scheiden van de afvoer van vuil water en hemelwater, zodat het schone hemelwater wordt toegevoegd aan het oppervlaktewater en kan wegzijgen in de bodem om zo het grondwater aan te vullen (eventueel via de aanleg van wadi's of infiltratiebekkens); duurzaam bouwen, o.a. door het oriënteren van de woning op de zon, het milieubewust toepas sen van bouwmaterialen en ruimte voor natuur in de woonomgeving; De Keihoogte VI Wissenkerke 3 Si Maartensdijk .V J"SOT; Schc m 83

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 85