RECREATIEVE BEWONING de perken en strategische boomaanplant. Essentieel onderdeel daarbij is dat nieuwbouw de natuurlijke omgeving van het duinlandschap dient te volgen en daaraan ook in hoogte en uitsteeksels (schoorstenen) zoveel mogelijk ondergeschikt moet zijn. Rosse hanteert hierbij het bekende gezegde, dat slechts één hutje voldoende kan zijn om de indruk van een heel landschap te bederven! Met als uitsmijter: "Om kunstzinnige rede nen zouden alle bouwwerken, kleuren, toepassingen, opschriften en ver- lichtings- en reclameschema's onder centrale controle dienen te worden uitgevoerd". Hij wenst onder de kleurenschema's ook vlaggendoeken, zonneschermen, strandparasols en tafelkleden te rangschikken...! Kust-architectuur en de keuzen voor stijl Architectuur aan de kust is een gedifferentieerd begrip. Op basis van de historie kan worden vastgesteld dat een aantal factoren bepalend is voor de stijl-aan-de kust. Om te beginnen is er het klimaat: In een Mexicaanse studie over 'Coastal Architecture' (Casa Mexicana, 1989, door Tim Street-Porter) wordt het klimatologisch contrast tussen hooggelegen steden en tropische kusten onderstreept. In zuidelijker gedeelten (vergelijk subtropisch Engeland) zijn de profielen zachter van vorm, vervaagt het verschil tussen binnen- buiten en worden wanden 'afgepeld' tot soepele overgangen in het land schap. Hoekvormen worden tot 'sensuous curves'. Daken zijn "softly draped over low colums formed from palm trees". In Mexico worden kustwoningen van hout en stro al honderden jaren op deze manier gebouwd. Op Schiermonnikoog lijkt juist de 'lighthouse'-architectuur' in zwang. De samenhang in uiteenlopende woonstijlen uit de jaren dertig - indruk wekkender naarmate de huizen dichter rond de voet van de vuurtoren zijn gebouwd - laat een individualiserende indruk achter van strijd- tegen-de-elementen en de eigenzinnigheid van de eerste bewoner. Het frequente gebruik van rieten daken en de ronde vormen verhogen hun inpasbaarheid in het landschap. Vervolgens bepalen de wensen (en de financiële middelen) van de gebruiker het aanzien van zijn tijdelijke of permanente onderkomen. En naarmate de behoefte aan recreatie toeneemt - en dus ook het aantal woningen - verschijnen de recreatiebungalows in allerlei stijlen en in overvloed. De voorkeuren van de individuele gebruiker gaan het afleg gen tegen de keuze van de projectontwikkelaar. Die levert weliswaar 'individuele expressie en luxe' op maat, maar alléén in grote hoeveelhe den. Of er bij de bouw van deze complexen een architect aan te pas is gekomen lijkt minder van belang dan hoe de massaliteit van wonen, verkeer en voorzieningen steeds weer valt in te passen op plekken die daarvoor niet zijn bedoeld. In feite is de functionaliteit van de oorspronkelijke bebouwing van de kust in de afgelopen zestig jaar ingewisseld voor een symboolfunctie, een belevingswaarde. Vrijetijds-socioloog Hans Mommaas noemt deze trend 95

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 97