Voorwoord Opnieuw, als vijfde in de reeks, een Zeelandboek. Zeeland. Hoe kun je Zeeland omschrijven, meer dan als administratieve eenheid? Dat is niet zo eenvoudig. Zomin als het eenvoudig is om een beeld van de Zeeuwen te geven. Zeker niet als de interne verscheiden heid van de landschappen en bewoners meegenomen moet worden. In het verleden van de tweede helft van de vorige eeuw heeft De Middelburger Piet Meertens het geprobeerd, de Vlissingse geschiedenisleraar Levien de Bree schreef "Leer mij ze kennen" en de PZC hoofdredacteur Gommert de Kok trok "Sporen in de slik". Dit zijn oude publicaties uit 1979, 1973 en 1969. Ze schreven over aspecten. Geen totaalbeeld. In latere jaren zijn veel boeken met historische en recente beschrijvingen van Zeeland ver schenen. Ook die echter zonder door te dringen tot de diepere lagen van wat Zeeland is en wie de Zeeuwen zijn. Misschien moet je dichter of schilder zijn om tot die onderliggende lagen door te kunnen dringen. Slikkig, zompig, water, dijken en veel wind. Zo denken veel Nederlanders over Zeeland. Zeeland is voor hen vooral ver weg. Ze moeten er niet aan denken zich in dit oord te begraven. Dat ze ongelijk hebben, dat weten alleen de Zeeuwen zelf en ook degenen die ooit de stap toch waagden om zich hier te vestigen. Ze merken de schoonheid en verscheidenheid op. Ze merken de energie en het elan op. Ze merken de bedrijvigheid op. Ze raken verknocht aan dit land. Het Zeelandboek heeft niet de pretentie om Zeeland en de Zeeuwen te laten zien. Wel om door een verscheidenheid aan invalshoeken een actu eel tijdsbeeld op te roepen, dat deel uitmaakt van het imaginaire geheel dat 'Zeeland' heet en dat 'Zeeuws' is. Het Zeelandboek verschijnt jaar lijks. Iedere nieuwe uitgave maakt het beeld meer compleet. Voor wie is het Zeelandboek bestemd? Je zou zeggen: laat alle niet- Zeeuwen het boek kopen om hun negatieve perceptie over deze streek wat bij te stellen. Dat zouden we wel willen, maar is, vanwege het bestaande vooroordeel, zeer onwaarschijnlijk. Voor wie dan? Voor de Zeeuwen die een bevestiging van het zelfbeeld zoeken, of voor hen die iedere keer weer verrast worden door de diversiteit van hun eigen regio? Voor hen en voor allen die een album willen bezitten van het gebied waarvan ze houden. 7

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2001 | | pagina 9