verdere ontwikkelingen. Op de rechteroever van de Westerschelde speel den de uitbreiding van De Schelde en de komst van Hoechst, Pechiney en Total een soortgelijke rol. Sindsdien vallen er trends te bespeuren in diverse sectoren van economische ontwikkelingen. Niet alleen in de havengebonden industriële activiteiten en trafieken, ook in de landbouw, in recreatie en toerisme, in zakelijke dienstverlening, in gezondheidszorg, in onderwijs etc. Ook in bestuurlijke opzichten en in sociaal-culturele ont wikkelingen zijn veranderingen waar te nemen. Hoe gewenst zijn die? En, zijn ze te sturen? Achteraf zijn lijnen te trekken, ook wel oorzaken en gevolgen te benoe men, hoewel er ook beslissingen genomen zijn met gevolgen in en voor Zeeland, die zich onttrekken aan de directe waarneming. Afgezien van incidenten - 11 september 2001 was, ondanks het besef van de kwetsbaarheid van de samenleving, niet voorzien - is het wenselijk om meer inzicht te hebben in de processen die toekomstige ontwikkelin gen sturen. In Goes is in 2002 onder de naam 'Van Soetwater tot water land' een discussieplatform gestart van vertegenwoordigers uit verschil lende maatschappelijke sectoren, waarbinnen die processen besproken worden. Het doel is te komen tot (instrumenten voor) toekomstscenario's, waarmee op de ontwikkelingen geanticipeerd kan worden. In eerdere delen van het Zeelandboek zijn artikelen verschenen, die goed binnen de context van zo'n discussie passen, zoals een verhandeling over de ontwikkeling van de Zeeuwse havens door Henrik Stevens (deel 4), ontwikkelingen in het landschap en een vorm van organisch bouwen van dorpen door Jan Willem Bosch (delen 4 en 5). Wat de dorpen betreft heeft de vroegere burgemeester van Borsele, Jan Bart Mandos, ooit gepleit voor de vestiging van geheel nieuwe dorpen. Dat is een creatieve gedachte, die een oplossing zou kunnen betekenen voor de problemen die de ruimtelij ke ontwikkeling van dorpen thans te zien geeft. Of dat dan moet op de wijze van de ontwikkeling van een nieuw dorp als bijvoorbeeld Noord- zeerésidence De Banjaard is voor discussie vatbaar. In dit zesde deel komt de recreatie en de richting waarin die zich verder kan ontwikkelen aan bod in het voorbeeld dat gegeven wordt door de Roompot, een bedrijf dat van een relatief kleine camping in 1965 is uit gegroeid tot de derde grootste recreatieonderneming van Nederland in 2002. Stedenbouwkundige Huub Droogh houdt ook de bovengenoemde Noordzeerésidence tegen het licht van een boeiende verhandeling over oude Griekse, maar nog steeds actuele principes van ruimtelijke ordening en stedenbouw. Hij houdt een pleidooi voor de vorming van een ontwik- kelings- en beheersmaatschappij die nieuwe lijnen kan uitzetten voor een met de tijd meegroeiende ruimtelijke Delta-identiteit van Zeeland. Jan Bart Mandos laat in zijn artikel over het onderwijs ieder conservatisme varen. Niet verwonderlijk houdt hij in zijn verhaal ook een pleidooi voor de Zeeuwse universiteit, het Roosevelt College. Hoe het met het water en het landschap in de Delta verder moet, daarover doen Leo Adriaanse en Tjeerd Blauw uitspraken in het artikel van Jan Hendriksen over de nieu we Integrale Beleidsvisie Deltawateren. 8

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2002 | | pagina 10