ZEEUWS CENTRUM NATUUR EN LANDSCHAP Ook de maar net afgelopen eeuw heeft zijn eigen verhaal. Meer dan ooit is in de 20e eeuw de landschappelijke ontwikkeling in een stroomversnel ling gekomen: ruilverkavelingen, de technologisering van de landbouw, industrialisatie en verstedelijking hebben een ingrijpend stempel op Zeeland gedrukt. Ook dat behoort in een juiste context verteld te worden. Ten derde zou het interessant zijn om te laten zien wat er nog te vinden is aan historische sporen in het hedendaagse landschap. Kreekresten, welen, vliedbergen, dijken, inlagen en hollestellen kunnen dan de revue passeren. Echt dramatische sporen van het verleden zijn de restanten van verdronken dorpen die meestal verborgen liggen in de bodem, maar die soms door erosie van de overdekkende sedimentlagen zichtbaar worden. Dit is bijvoorbeeld nu het geval voor het verdronken dorp Valkenisse in de Westerschelde. Vervolgens moet de natuur in de provincie, zowel de 'pure' getijden- natuur die onlosmakelijk verbonden is met estuaria en kustgebieden, als de 'cultuurnatuur' die binnendijks in het spoor van de inpolderings geschiedenis is ontstaan, natuurlijk uitgebreid aan bod komen. Daarbij is het allicht van belang om juist die verbinding tussen ontstaansgeschie denis en huidige natuurwaarden te belichten. Verder kan ook de inter nationale betekenis van de natuur in het deltagebied, bijvoorbeeld voor trekvogels, een goed aandachtspunt zijn. En: Tast but not least'; het centrum moet uiteraard een inspirerend ver trekpunt zijn voor ontdekkingstochten in het 'echte' landschap. Het moet verwijzen naar buiten, en mogelijkheden aanreiken voor eigen verken ningen in het buitengebied. Dit kan door bijvoorbeeld excursies aan te bieden of landschapsroutes onder de aandacht te brengen. Realisatie Of het zover komt? Natuurlijk zijn er praktische problemen die reali satie niet gemakkelijk maken. De Orangerie van Westhove waar nu het Zeeuws Biologisch Museum is gevestigd, is een betrekkelijk klein gebouw dat weinig mogelijkheden biedt voor een volwaardige expositie over het thema natuur en landschap. Uitbreiding van de expositieruimte met het kasteel Westhove is een zeer aantrekkelijke optie, die het dan ontstane museumcomplex een enorme allure zou geven. Bovendien zouden, ge koppeld aan de expositie, extra mogelijkheden ontstaan: culturele evene menten, concerten, en eigentijdse tentoonstellingen van kunstzinnige aard. De enorme toegevoegde waarde van een spannende wisselwerking tussen kunst, natuur en landschap is elders in Nederland al meer dan voldoende bewezen. Het kasteel is echter op dit moment een verblijfs- locatie van de Nederlandse Jeugdherbergcentrale, die begrijpelijkerwijs ook veel waarde hecht aan de uitstraling en attractiviteit van het kasteel. Alternatieven zijn hier echter denkbaar. Daarnaast spelen uiteraard de financiën een grote rol. Musea zijn dure voorzieningen. De reguliere verkoop van entreebiljetten dekt nooit de kosten van exploitatie, en financiële ondersteuning is dus altijd nodig. 145

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2002 | | pagina 147