Nieuwbouw MASTERPLA A T E R D NEEITJE JAN duinen. Op veel plaatsen wordt dit letterlijk opgevat: de gebouwen zul len voor een groot deel ondergronds, dat wil zeggen onder het duinland schap, worden gerealiseerd. Waar nu nog rommelig aandoende gebou wen visueel dominant aanwezig zijn, zal in de toekomst het duinland schap de blikvanger zijn. Dit wil niet zeggen dat alle gebouwen volledig weggestopt worden, steeds is tenminste een gevel in het zicht. Ook in de huidige situatie zijn reeds duintjes aanwezig. Deze zijn echter laag en niet in staat om ten opzichte van de aanwezige attracties als een ruimtelijk bindmiddel en landschappelijke drager dienst te doen. De nieuwe duinen worden dan ook veel hoger. Op strategisch uitgezochte plaatsen wel tot ongeveer 12 meter. Ook het parkeerterrein, dat met behulp van duinbeplanting opnieuw wordt ingericht, wordt door duin landschap omgeven. Het zicht op het parkeerterrein vanaf de kering zal daardoor als minder dominant worden ervaren. De bezoeker benadert Waterland in de toekomst over een weg die op het nieuwe Deltapaviljoen (het nieuwe hoofdgebouw) georiënteerd is. Vanaf de entree heeft men een doorzicht door het gebouw op de hier achterlig gende baai. De baai vormt het landschappelijk hoofdelement van het toekomstige attractiepark. In de baai, die vanwege het meer afgesloten karakter veel helderder zal worden, zwemmen tot de verbeelding spre kende bruinvissen. De baai wordt, met uitzondering van de noordelijke strekdam, omgeven door het duinlandschap. Aan de westkant van de baai wordt een reeks van nieuwe paviljoens in het duinlandschap opgenomen. Daarin komt de collectie, die nu in het Topshuis aanwezig is. In dit deel van het park ligt het accent dus op de Deltawerken. Ook komt hier een speciaal expositiegebouw over de bouw van de stormvloedkering. Het duinlandschap is in Je toekomstige situatie beeldbepalend. 157

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2002 | | pagina 159