De Roompot KEES BOS Een gezonde, professionele pijler van de economie van Zeeland. Daar, bij die boerderij waar de Groene Weg tegen de dijk aan loopt, daar begon het. Een kleine camping. Klein - wat moet je op Noord-Beveland anders verwachten? Het grote en grootse is voor de landbouw wegge legd. Toch is het begin niet aarzelend. Het wordt direct goed aangepakt. Dat zou je eigenlijk niet op Noord-Beveland verwachten. Wel op Walcheren, Schouwen, of het westen van Zeeuws-Vlaanderen. Maar op Noord-Beveland? Rechttoe, rechtaan. Dat is Noord-Beveland. Strakke dijken, scherpe hoe ken, rechte wegen, boomsingels die in donker silhouet of oplichtend in groen, warmbruin of geel - al naar het jaargetij - horizontaal het grootse zwerk doorsnijden. Luchten, schitterende luchten, altijd weer. En akkers van formaat met sloten als linealen en eilanden van onder geboomte schuilende boerenhoeven. Nieuw land, vruchtbaar, terug veroverd op de zee in de 17e en 18e eeuw vooral. Polders, zo'n dertig in getal. Die uit de 17e eeuw hebben meest topografische namen: Wissenkerkepolder, Thoornpolder, Westpolder, Oostpolder, Oud 's-Gravenhoekpolder, Ouweleckpolder, KampensnieuwlandpolderDie uit de 18e heten Maria, Adriaan, Jonkvrouw Anna, Anna Friso, Willem Adriaan, Jacoba, Willem of Sophia. Ach die arme Sophiapolder. In 1775 ingedijkt, maar de polderbesturen wilden hem niet onderhouden en zo kwam het dat hij vijf jaar na zijn geboorte al weer verdronk. Een inlaag is het enige dat rest. Inlaag? Dat is toch zo'n poldertje achter de zeedijk, met drassig land, domein van vogels, riet, grassen en brakwaterkruiden, waar je niet aan en in mag komen, hooguit naar mag kijken vanaf de dijk en soms dat niet eens, om de mystieke heiligheid van zo'n tabernakel van 'het milieu' niet te verstoren? Hier is het anders. Onzeeuws eigenlijk. In drie talen welkom. Beach Resort Roompot. Chalets, bungalows, huizen aan keurige, geasfalteerde straten. Jachthaven Roompot Marina. Café Restaurant Bestevaer. Een wegwijzer naar de parkreceptie, de supermarkt, het terrascafé, het buffet restaurant, de reservantencamping. Annex - in de Mariapolder buiten de inlaag - een vrijetijdscentrum met subtropisch zwemparadijs, sauna, zon nebanken, squashbanen, tennisbanen, midget golf, speeltuin, manege en 13

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2002 | | pagina 15