MASTERPLAN WATERLAND NEELTJE JANS In het nieuwe Deltapaviljoen worden onder meer de tijdelijke exposities ondergebracht. Direct ten oosten van de het nieuwe Deltapaviljoen ligt het accent op speelvoorzieningen voor jongere bezoekers. Bij de water speelplaats wordt een zandspeelplaats en een grote glijbaan (de Delta slide) gerealiseerd. Al deze voorzieningen worden opgenomen in het duinlandschap. Iets ten noorden van de speelvoorzieningen komt op een vooruitgeschoven post in de baai de nieuwe horecavoorziening. De hore ca wordt goed op het zuiden georiënteerd en biedt uitzicht op de baai en het nabij gelegen speelsstrand. Een glooiend duinpad verbindt de overige attracties aan de oostkant van de baai. Hierbij gaat het om het Walvis paviljoen (het vroegere Waterpaviljoen), de expositie over pleistocene dieren en het Zeehuis, waarin men een blik kan werpen onder de water spiegel. Op de noordelijke strekdam completeren de expositie- en film zaal over duurzame energie en twee dijktuinen de attracties van het park. Een dijktuin is een verzameling van steensoorten die door de eeuwen heen als glooiingen en bekledingen voor dijken en dammen zijn gebruikt. De flora en fauna die hierop aanwezig is verschilt sterk per toegepaste steensoort. Vormgeving De architectuur en de vormgeving van het park hebben aan de noordzijde een duidelijke relatie met het technische karakter van het voormalig werk- eiland. Hier domineert de sfeer van de waterkeringsarchitectuur met basalt en beton. De vormgeving van de paviljoens aan de westkant van de baai moeten deze sfeer ondersteunen. Dit sluit bovendien goed aan op de functie ervan, namelijk de informatie over de Deltawerken. De aan wezige kade aan de westkant van de baai blijft eveneens gehandhaafd en herinnert aan de functie van het voormalig werkeiland. De landschappelijke ingrediënten van het park hebben een sterke binding met het natuurlijke landschap van de Oosterschelde. Zo vormen water, strand en duin de hoofdbestanddelen. Daarnaast is er de technische com ponent van de waterkeringsarchitectuur met basalt en beton. Het waterpaviljoen orga nisch opgenomen in het duinlandschap. 158

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2002 | | pagina 160