Van de Mississippi Delta naar de Westerschelde SJEF HERMANS De Zeeuwse blues van Champagne Charlie De Wnlcherse/Zeeuws Vlaamse band Champagne Charlie speelt al bijna vijftien jaar muziek, die diep geworteld is in de Amerikaanse traditie en die voor een deel oorspronkelijk afkomstig is uit het gebied rond de Mississippi Delta. Momenteel zijn de bandleden Sjef Hermans, Theo de Koning, Geert de Heer, René Verhage en Peter Lenselink druk bezig hun eigen wortels uit het Schelde deltagebied muzikaal vorm te geven. Dit jaar verschenen al twee cd's van de band. 'Alle maal Anders', met liedjes voor basisschoolleerlingen over The Four Freedoms van President F.D.R. Roosevelt en 'Laatste Afvaart', een verzameling op muziek gezette teksten over de Zeeuwse veerboten die op het punt staan te verdwijnen. We vroegen zanger/gitarist/tekstschrijver Sjef Hermans een artikel te schrijven over Champagne Charlie. Het werd een persoonlijk geschreven verhaal, waarin we een kijkje krijgen achter de schermen van het liobbybandje van een stel Zeeuwse muziekfanaten, die onder hun motto "Champagne Charlie is the name, good time music is the game" nog elke dag genieten van het samen muziek maken. "Blues grabbed me at midnight and didn't turn me loose til day" zong bluesman Blind Willie McTell uit Atlanta, Georgia in 1927. De blues kreeg mij aan het eind van de jaren zestig te pakken en heeft me daarna nooit meer losgelaten. Begin jaren zeventig, ik zat op de Rijks Kweekschool in Middelburg, werd ik van een passief muziekliefhebber een actief muziekbeoefenaar. Dat gebeurde onder invloed van de Zeeuws Vlaming Gert de Meijer, die in dezelfde klas zat. Gert had in die tijd al enige naam opgebouwd als gitarist en banjospeler. Inmiddels krijgt hij met zijn experimentele, instru mentale gitaarstukken de erkenning die hij al jaren verdient bij een in akoestische gitaarmuziek gespecialiseerde, Duitse platenmaatschappij. Maar in die tijd zat hij met zijn repertoire nog voor een belangrijk deel in de blues- en folkhoek. Gert besloot om de onderwijzersopleiding niet af te maken. Hij nam afscheid van de klas met een concert. Samen met Ries de Vuijst, een andere Zeeuws Vlaming die zich ook al jarenlang met Amerikaanse rootsmuziek bezighoudt, speelde hij Amerikaanse blues en folksongs. Achteraf gezien is dat concert voor mij de aanleiding geweest om me meer in de oorsprong van de blues te gaan verdiepen. Ik begon boeken over het onderwerp te lezen en probeerde aan traditionele Amerikaanse muziek te komen. In mijn neef en later medelid van 179

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2002 | | pagina 181