Sluipmoordenaars in de Delta HUUB DROOGH Het is een lust om onder de volle boomkruinen over de slingerende dijken en wegen van dit land van dorp naar dorp te dwalen. Bij het verlaten van zoo'n wooncentrum slingert de weg nog even om een hoog boerenhuis, waarvan de gevelbehandeling verraadt dat ge het dorp verlaten hebt, maar het landschap nog niet om U is. Koersend naar den volgenden torenspits, die dan links en dan weer rechts van den weg, boven het groen een gat in de lucht prikt, kijkt ge eindelijk door de laatste bocht in de flauw gekromde straat, waarvan het profiel steeds nauwer wordt, tot ze als vanzelf overgaat in een van de eindeloos gevarieerde dorpskommen, die dit land rijk is. Ir. P. 't HooftDorpen in Zeeland (1943) Alle pentekeningen: Dorpen in Zeeland, ir. P.J. 't Hooft (1943). Zeeland, een zee van ruimte, een land van dorpen. Eeuwenlang kon de Zeeuwse Delta zich koesteren in deze poëtische kwalificatie. Maar voor hoe lang nog? Nog minder dan een jaar, dan zijn de laatste echte ponten verdwenen: dammen, bruggen en tunnels hebben de eilanden dan voor goed ontsloten. Zeeland verandert in sneltreinvaart. Het Deltaplan bewerkstelligde in enkele decennia datgene wat in eeuwen ervoor nooit gelukt is: het fysiek ontsluiten van de eilanden, het cultureel aansluiten van Zeeland op Holland. Na de vestiging van de bulkchemie in de jaren zestig en zeventig als sluitstuk van de wederopbouw, het ontwikkelen van een toeristenindustrie in de jaren tachtig en negentig, claimen glas vezelkabels, containerterminals, glastuinbouwcomplexen en windturbi- 41

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2002 | | pagina 43