SLUIPMOORDENAARS IN DE DELTA Welk harmonisch beeld hoort nog bij het leven in de Zeeuwse Delta in 2002, welke harmonie straalt het dorp in 2020 uit? Het laatst bijgekomen dorp in Zeeland is van net voor de eeuwwisseling en heet Noordzee Résidence De Banjaard: 500 huizen bungalows in Zuid-Europese sfeer aan het Noordzeestrand, gelardeerd met een toefje regionale boerennos- talgie en gefaciliteerd met een subtropisch zwemparadijs. Er wordt door architecten en stedenbouwkundigen laatdunkend over gesproken, politici roepen dat dit niet de bedoeling kan zijn en dat er een prijsvraag voor Zeeuwse vakantie architectuur moet worden ingesteld. Waar of niet waar? Terecht of onterecht? Circa 100 jaar voor Christus schreef Vitruvius het eerste complete boek over stedenbouw en architec tuur, een boek dat eeuwenlang heeft bijgedragen aan het vakmanschap van architecten en ambachtslieden. En als zoveel eerst geschreven boe ken, maakt het veel latere geschriften overbodig. Vitruvius introduceert een aantal begrippen die van tijdloze toepassing blijken te zijn bij de architectuur van de stads- en dorpsuitleg. Een aantal aansprekende zijn: de ordening: het uitgebalanceerd dimensioneren van de kwantitatieve onderdelen, de harmonie: de kwalitatieve compositie van de geledingen, een evenwichtige verhouding: de wisselwerking tussen de onderdelen, het decorum: de onberispelijke aanblik, cie economie: een zuinige en rationele beheersing van kosten. Wie durft te beweren dat de beginselen van Vitruvius voor Noordzee Résidence De Banjaard niet zouden kloppen in het huidige tijdsgewricht, voor de meer dan 50 uur per week werkende, twee-verdienende, mondi aal georiënteerde gezinnen, op zoek naar een 'oplaadmoment' in een negatieve verrassingen uitsluitende vakantieomgeving Harmonie is een subjectief begrip, evenwicht een kwestie van maat en schaal, gerelateerd De Banjaard, een recreatie tuindorp met nostalgische, rieten kappen. 49

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2002 | | pagina 51