EÉN NIEUWE DELTA water, dat dus steeds meer wordt? Ruimte voor de rivier en ruimte voor de kust is het nieuwe beleid. Vandaar dat de Delta ook weer in beeld komt voor de afvoer van hoge waters op de Rijn en de Maas. Door de afvoer van dat rivierwater zoals dat vroeger van nature het geval was, te spreiden over het Haringvliet en de rest van de Delta, top je de hoge afvoerpieken in het benedenrivierengebied af. De Deltawateren dragen op die manier bij aan de veiligheid tegen overstromingen bij Dordrecht en Rotterdam. Want blijvende veiligheid tegen overstromingen is ook in deze nieuwe visie een belangrijk doel.." Met z'n allen naar Saeftinghe? "Hoe houden we de zeespiegelstijging in de komende eeuwen buiten de deur? Aan welke oplossingen wordt gedacht? De oudste polders van Zeeland zijn meestal het diepst. Dat is logisch want zodra je een schor of plaat hebt ingepolderd houdt de aanslibbing en daarmee de ophoging op en begint het inklinken en de bodemdaling. Zeeuwse eilanden hebben dan ook vaak een schotelvorm, in het midden het diepst. De buitendijks gelegen schorren en bijvoorbeeld ook Saeftinghe zijn opmerkelijk genoeg de hoogst gelegen delen van Zeeland." Adriaanse zegt met een lachje: "Eigenlijk zouden de 370.000 Zeeuwen een paar eeuwen op Saeftinghe moeten gaan wonen zodat de rest van Zeeland weer een paar meter zou kunnen opslibben. Dat is natuurlijk flauwekul maar geeft wel de essentie van de situatie weer. We moeten af van het denken in steeds hogere dijken. Dat is op den duur niet vol te houden want hoe hoger de dijk des te groter is de schade bij een dijk doorbraak. We studeren op andere oplossingen voor de lange termijn. Éen daarvan is het concept van de verbrede waterkeringen. Je moet dan denken aan een breed voorland vóór de dijk dat mee opslibt met de stij ging van de zeespiegel. Je tempert zodoende de golfoploop bij storm. Of je maakt achter de dijk een achterland begrensd door een tweede dijk, Een breed voorland voor de dijk, dat mee opslibt met de zeespiegelstijging, tempert de golfoploop bij storm. Bron: RWS Directie Zeeland. 61

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2002 | | pagina 63