Volkerak-Zoommeer Rust, wijdsheid, stille natuur, schoon water in de Delta. Door van centraal Zeeland een Nationaal Landschap te maken, zou den die woorden in stand blijven. Fe RWS, Directie Zeeland. De nieuwe doelen in het waterbeheer, bijvoorbeeld vasthouden en ber gen van regenwater, blijken prima te passen in het streven naar duur zaamheid. Een voorbeeld. Sint Philipsland zou op den duur wel eens helemaal door zout water omgeven kunnen zijn, terwijl de landbouw zoet water nodig heeft. Adriaanse denkt dan niet aan landbouwwater dat van verre door een pijpleiding wordt aangevoerd en vervolgens door de sloten wordt gepompt. Daarom wordt er een pilot-studie gestart die onderzoekt hoever je komt met het vasthouden en bergen van regenwa ter dat op het eiland zelf valt in combinatie met beregening rechtstreeks op de akkers. Cruciaal in de hele visie is het Volkerak-Zoommeer dat tussen de Rijn en de Maas aan de ene kant en de zoute Deltawateren aan de andere kant ligt. Het herstellen van de verbinding tussen de rivieren en de zoute Deltawateren kan soelaas bieden voor hoge waterstanden in die rivieren in de toekomst en kan hopelijk het probleem van de blauwalgen op het Volkerak-Zoommeer helpen oplossen. Ook kunnen de geleidelijke zout- zoetovergangen achterin de Oosterschelde hersteld worden. Een wat verder gaand alternatief is het in omgekeerde richting eveneens toelaten van zout water en getij op het Volkerak-Zoommeer. Dan ben je zéker van de blauwalgen af. Adriaanse: "Dat alternatief is veel ingrijpender, je moet dan het probleem van de behoefte aan zoet landbouwwater regelen en ook de afwatering van de Brabantse rivieren als Steenbergse Vliet, Mark en Dintel. Ook hier zijn vasthouden en bergen de sleutelbegrippen, naast verbetering van de waterkwaliteit. In het project Beleidsanalyse Waterbeheer Volkerak- Zoommeer worden de verschillende kansrijke alternatieven zorgvuldig onderzocht." 65

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2002 | | pagina 67