Onderwijs in Zeeland anno 2002 JAN BART MANDOS Kansen voor de toekomst Sinds 1 januari 2002 is Jan Bart Mandos voorzitter van het college van bestuur van de Hogeschool Zeeland. Daarvoor was hij burgemeester van de gemeente Borsele. Mandos staat bekend om zijn onafhankelijke, inventieve en creatieve benadering van de zaken die op hem afkomen. Hij schuwt geen ongeplaveide wegen en neemt gewoonlijk ook geen blad voor de mond. Hoewel nog maar kort in het onderwijs, heeft hij zich daar snel ingewerkt. We hebben hem gevraagd voor het Zeeland- boek een artikel te schrijven over hoe hij (de toekomst van) het onderwijs in Zeeland ziet en met name welke kansen er voor de Hogeschool liggen. Hier volgt zijn antwoord. Zeeland nu Zeeland wordt vaak onderschat, van binnenuit en van buitenuit. Van buitenuit wordt Zeeland gezien als de periferie, met name van de randstad. Van binnenuit hoor je zeggen: "Wij hebben nog minder inwoners dan Rotterdam-Zuid!" Zeeland heeft bovendien niet eens een universiteit! Deze onderschattingen zijn onterecht. Voordat een beeld geschetst kan worden van de mogelijke ontwikkelingen op het gebied van het onder wijs in Zeeland, moet eerst het bovenstaande beeld gecorrigeerd worden. Daarbij hoort een bespiegeling van de kansen die Zeeland heeft. Zeeland is niet alleen een relatief kleine provincie, maar door zijn eilan denstructuur ook nog eens kleinschalig. In het verleden kwam dit tot uit drukking in een veelheid aan klederdrachten, dialecten, zelfs volksaarden en culturen. Dat is niet alleen prachtig uit historisch oogpunt, maar is een geweldig goed uitgangspunt voor pluriforme, rijke en kleinschalige ontwikkelingen voor de toekomst. Bij het maken en verwezenlijken van de plannen in Zeeland is het dan ook de kunst om van deze enorme voordelen optimaal te profiteren door ze te combineren met moderne technieken en mogelijkheden, zoals dat ook gebeurd is met de ontsluiting van de van oudsher ten opzichte van elkaar geïsoleerde delen van de Linkerpagina: provincie. Foto: Rien Lous. 75

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2002 | | pagina 77