ONDERWIJS IN ZEELAND ANNO 2002 Is Zeeland qua oppervlakte klein? Het landschap is grootschalig! De afmetingen van de Scheldewateren zelf, de zeearmen, zijn fors. De ingrepen door met name de Deltawerken zijn dat eveneens. Zeeland is op dit punt groot, groots en daarom mooi. Daarnaast is het landschap voor het overgrote deel cultuurlandschap en meestal ook grootschalig. Dit in tegenstelling tot de steden en de dorpen die juist kleinschalig zijn. Dit alles wordt nog eens verbijzonderd door een enorme dynamiek, met name vanuit de natuur: stromingen, getijden, zon en wind. De ligging van Zeeland zou met enige fantasie en een flinke dosis rand stedelijke subjectiviteit perifeer genoemd kunnen worden. Maar dit is een voor een groot deel achterhaald, nationaal perspectief. De Zeeuwse Delta ligt midden in West-Europa, strategisch ten westen van Brabant en het Duitse Ruhrgebied, aan de Noordzee, tussen het Hollands schiereiland, met daarop de reeds eerder genoemde randstad in het noorden, en Vlaan deren en Noord-West Frankrijk in het zuiden. Vooral de komst van de Westerscheldetunnel verstevigt deze laatste, enorm belangrijke schakel. De recente ontwikkelingen van de Zeeuwse havens bevestigen dit beeld, maar ook studenten aan de Hogeschool Zeeland vinden Vlissingen van uit dit perspectief een steeds geschiktere plaats om West-Europa naast hun studie goed te leren kennen. Immers Brussel, Parijs en Londen liggen qua reistijd niet zo veel verder weg dan Amsterdam. De kansen voor Zeeland Zo'n situatie en zo'n positie scheppen geweldige kansen voor de 21e eeuw, maar vragen tevens om een zorgvuldige, goed doordachte aanpak van de ontwikkelingen op alle mogelijke terreinen, ook op die van het onderwijs. Niet het kopiëren van constructies, ontwikkelingen of ervarin gen van elders, maar een streekeigen aanpak. Niet toegeven aan conser vatisme, hoe listig vaak tegenwoordig ook gecamoufleerd, vooral onder allerlei milieubewegingen en protestgroepen. Ook niet toegeven aan het vooral onder leiding van met name wat oudere Amsterdamse profes soren gepropageerde Floridamodel (Zeeland voor de senioren, vooral dan de rijke ouderen) of aan de bestemming van Zeeland als groene oase, waarin de overspannen medemens uit de randstad en elders naar ons en ons mooie landschap kan komen kijken. Daarentegen wel inspelen op ons grootschalige, dynamische cultuurland schap en gebruik maken van de kleinschaligheid in steden en dorpen. Dit contrast uitbuiten, niet alleen in de ruimtelijke ordening, maar ook in de cultuur en in het onderwijs. Dat betekent bijvoorbeeld: ja zeggen tegen de uitbreiding van de Zeeuwse havens, ook tegen een container-terminal die past bij de schaal van de Schelde. Ja zeggen tegen een passende uit bouw van de infrastructuur in samenhang met de Westerscheldetunnel en de havenontwikkelingen. Ja zeggen tegen een hernieuwde visie en daarbijbehorende verdere aanpak van het Deltaplan, zonodig in samen hang met een eventuele verdieping van de Schelde, en vooral ook vanuit het oogpunt van nieuwe milieu- en veiligheidsinzichten. 76

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2002 | | pagina 78