ONDERWIJS IN ZEELAND ANNO 2002 stroom te realiseren en ook meer studenten naar Zeeland te halen. Of om alsnog te fuseren met een andere hogeschool elders in het land. Voor dit laatste is niet gekozen, omdat dat voor Zeeland uiteindelijk geen oplos sing zou zijn. Is het gekozen beleid gelukt? Gedeeltelijk. De hoofddoelstelling om een zelfstandige hogeschool met een breed pakket opleidingen te zijn, wordt nog steeds gehaald. Hierbij moet wel aangetekend worden dat een aantal opleidingen, vooral de technische, gezien de geringe studentenaantallen, moeilijk overeind te houden zijn. Dit zijn op zichzelf al dure opleidingen en een laag studentenaantal komt dus extra hard aan. Op basis van met name economische argumenten zouden deze opleidingen stopgezet moe ten worden. Echter de HZ wil vanwege maatschappelijke, politieke en in dit geval typisch Zeeuwse argumenten juist deze opleidingen handhaven. Het studentenaantal voor de totale hogeschool is aan de lage kant. Vanuit de Zeeuwse, de eigen, thuismarkt komen er slecht zo'n 2500 studenten. Dit aantal is te gering om in de huidige opzet te kunnen overleven. Er moet door middel van een goede aansluiting op het mbo en een goede werving bij het voortgezet onderwijs alles aan gedaan worden dit aantal minimaal te handhaven, zo mogelijk te vergroten. Maar de Zeeuwse markt is helaas beperkt. De studenten uit de rest van Nederland zijn bij wijze van spreken op de vingers op een hand te tellen. Enkele specifieke opleidingen, zoals het zeevaartonderwijs en het watermanagement doen het op dit punt goed. Vanwege vooral de onderlinge concurrentie zijn dit tot op dit moment uitzonderingen. Het zou goed zijn om meer studenten uit Nederland naar de provincie Zeeland te krijgen. Dit kan in de eerste plaatst door te zorgen voor een goede kwaliteit van het onderwijs aan de hogeschool. Belangrijk voordeel voor de Hogeschool Zeeland is natuurlijk de schaal en de eerder genoemde menselijke maat. Dit aspect moet nadrukkelijker worden gepromoot en op tal van terreinen beter worden uitgewerkt bin nen de hogeschool zelf. Daarnaast moet het studeren in Zeeland in het algemeen aantrekkelijker gemaakt worden. Goede studentenhuisvesting en goede studentenvoorzieningen met speciale aandacht voor de Zeeuwse kwaliteiten. Samenwerking met de gemeente Vlissingen en het provinciebestuur zijn hierbij onontbeerlijk. Op het terrein van de internationalisering is de HZ zeer succesvol. Op dit moment studeren er ongeveer 1500 buitenlandse studenten; dit is een derde van het totale aantal. Dit aantal is nodig om de Hogeschool in huidige opzet te laten functioneren. Op de buitenlandse studietrajecten worden inkomsten geboekt. Dat is voor de exploitatie uiteraard van enorm belang. Er worden op die trajecten winsten gemaakt, waardoor de verliesgevende opleidingen voor Zeeland behouden kunnen worden. Over dit aspect is de laatste tijd enige discussie ontstaan, maar het is op dit moment wel in de lijn van de commercialisering en internationalise ring een geweldige kans voor de HZ om haar doelstellingen te halen. Vanwege de ligging van Vlissingen in Zeeland in West-Europa is de HZ een gunstige en aantrekkelijke plek voor buitenlandse studenten. Er moet 80

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2002 | | pagina 82