DE DRVKKERY mening te hebben. Het Franse establishment siddert onder de studenten revolutie van mei 1968 in Parijs. Het zittende gezag gééft zijn burgers niet meer ruimte, nee de burgers némen die ruimte zelf, geven ongevraagd hun mening en bevrijden zich van knellende banden. Dick Anbeek voor boek handel Fanoy op de Burg, Middelburg, ca. 1968. Dick Anbeek, 18 jaren oud in 1968, is zo'n Europese bur ger in een Nederlandse provinciestad, Middelburg en hij is kind van zijn tijd. Als voorzitter van de Gereformeerde Jeugdvereniging komt het tot confrontaties met de ker kenraad. Vanaf de allereerste dag is hij betrokken bij de Politieke Partij Radicalen (PPR). Hij raakt gefascineerd door de bevrijdingstheologie zoals die in Zuid Amerika ontstaat; de kerk die voor de armen opkomt. Dick was inmiddels geslaagd voor zijn HBS en twijfelt wat hij zal gaan studeren; sport, politicologie of theolo gie. Dan krijgt zijn vader een herseninfarct en neemt Dick als jongen van achttien jaar van de ene op de andere dag samen met zijn vier jaar oudere zus Clary de zaak van zijn vader over; boekhandel Fanoy op de Burg in Middel burg. Opeens is hij ondernemer. Dick:"Dat was minder moeilijk dan je nu zou denken. De wereld was toen heel overzichtelijk. We leefden in een verzuilde maatschappij, waarin wij als vanzelfsprekend de boeken leverden aan het gereformeerde volksdeel. Maar de maatschappij veranderde, en ik veranderde mee. Ik leerde mensen kennen die me zeer inspireerden: de roemruchte uitgevers Rob van Gennep, Geert van Oorschot en Thomas Rap. En ik ontmoette de schrijvers Jan Wolkers, Johnny van Doorn, Simon Vinkenoog. Zonder het oude overboord te gooien pasten wij ons assortiment aan. Ik herinner me uit de begintijd opmerkingen over 'goddeloze' boeken, maar dan ging het meestal over de boeken van bijvoorbeeld Professor Kuitert (Verstaat gij wat ge leest?), die wij in grote aantallen verkochten. We begonnen met een zaak van veertig vierkante meter, we trokken de kamer erachter erbij, daarna de tuin, we bouwden een verdieping en tenslotte annexeerden we de winkel van de buren. Begin jaren negentig waren we uitverbouwd. Ruimtelijk en ook qua formule waren we uitont wikkeld. De omvang was van veertig naar tweehonderdveertig vierkante meter gegaan en we waren de moderne boekhandel die we wilden zijn. In stil water kan ik niet zwemmen Maar ik wilde een stap verder. Naar een breder concept, wat alleen mogelijk was in een groot pand. Ik zag steeds mogelijkheden om verder te ontwikkelen, en de winkel beter en interessanter te maken. Lex de Looff kende ik al een paar jaar. Lex had een boekwinkel in Vlissingen met een omzetaandeel van zo'n 80% in studieboeken. Bij mij lag dat per- 122

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2003 | | pagina 124