Roem van Yerseke, de grootste mosselverwerker van Europa DE ROEM VAN YERSEKE Huub Lacor is eigenaar van Roem van Yerseke, het grootste mosselver- werkende bedrijf in Europa, doet ook in kokkels, spisulas en oesters. Familiegeschiedenis en economische getijden zijn het decor voor het succes: een internationaal bedrijf met vestigingen en deelnames in Neder land, Duitsland, Denemarken en Noorwegen. Roem van Yerseke heeft 2200 hectare mossel-en oesterpercelen, een eigen vloot van 10 schepen, plus nog 40 kleine kotters, die in de Deense Waddenzee varen, 260 man personeel in vaste dienst, waarvan 100 in Yerseke. Daar komen dan de seizoenarbeiders bij. De jaaromzet bedraagt meer dan 60 miljoen euro. De onderneming houdt zich bezig met mossel- en oesterkweek, kokkel visserij, conserven en diepvriesproducten en met de handel in deze producten. Er is een grote export van mossel- en kokkelconserven naar Spanje - daar heeft Roem in het Spaanse Vigo een eigen verkoopkantoor -, België, Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Griekenland, ja eigenlijk naar heel Europa tot in Polen en Rusland toe. Ook naar Zuid- Afrika en enige export naar Azië en Amerika (Argentinië, V.S., Canada). Verse mosselen en oesters worden in eigen land en in de omringende landen verkocht. Roem van Yerseke, een prachtig bedrijf. Er zijn er meer in Yerseke: Prins Dingemanse, Barbé, Deltamossel. Ze zijn allemaal voort gekomen uit een 'Yêse' traditie, ze hebben elk hun eigen profiel en geschiedenis, ze delen de sores van overheidsvoorschriften en milieu- fundamentalisme, die het hen moeilijk maken om in de Nederlandse wateren naar behoren schelpdieren te kunnen vissen en kweken. Huub Lacor maakt zich daarom zorgen over de toekomst van de werkgelegen heid in de hele bedrijfssector. Daarnaast is er ook de Brusselse regelge ving. Die is niet bedreigend voor de bedrijfstak, misschien wel voor het uiterlijk van het typerende beeld van Yerseke langs de Havendijk. Daar moet mee te leven zijn. Andere inzichten, betere kwaliteit, moderne tech- Huub Lacor. Roem van Yerseke in de jaren zestig van de vorige eeuw met het voltallige personeel. 11

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2003 | | pagina 13