100 JAAR ZEEVAARTSCHOOL richten. Bijvoorbeeld Fontys Hogeschool Venlo en Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer in Breda, waarbij binnen de opleiding een belangrijk deel is gericht op interne logistiek. Tabel 1: Aanbod maritiem/logistiek onderwijs in Nederland (geografisch) (Bron: HBO Raad 2002): Maritiem Officier Hogeschool van Amsterdam Amsterdam Hogeschool Rotterdam Rotterdam Hogeschool Zeeland Vlissingen Maritiem instituut Willem Barentsz Terschelling (onderdeel van de Noordelijke Hogeschool Leeuwarden) Logistiek en Technische Vervoerskunde (gericht op Maritime Management) Hogeschool Rotterdam Rotterdam Hogeschool Zeeland Vlissingen Hogeschool van Amsterdam Amsterdam (met ingang van college jaar 200212003) Niet-maritiem gerelateerde opleidingen LTV Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer Breda Font/s Hogeschool Venlo Venlo Windesheim Zwolle Enkhuizer Zeevaartschool Enkhuizen (met ingang van collegejaar 2002/2003) Hogeschool Delft Delft Naast LTV bestaat de economische variant Logistiek Economie en de agrarische variant Agrologistiek. In het Middelbaar Beroepsonderwijs zijn er twee mogelijkheden (op niveau 4) om onderwijs te volgen. In de beroepsopleidende leerweg (BOL) volgt een leerling 5 dagen per week les. De praktijkervaring wordt opgedaan bij de beroepspraktijkvorming. Voor sommige opleidingen duurt deze één jaar, in andere gevallen is de praktijkvorming verspreid over een aantal kortere periodes. De beroepsbegeleidende leerweg (BBL) werd vroeger het leerlingstelsel genoemd. Hierbij doet een leerling praktijkervaring op bij het bedrijf waar hij of zij werkt. In de meeste gevallen wordt één dag per week naar school gegaan. Naast deze twee mogelijkheden bestaat er een deeltijd BOL-opleiding. Deze wordt op zaterdag gegeven voor leerlingen die door de week varen (bijvoorbeeld in de visserij, Verkeer Waterstaat, het Loodswezen, etc) en die in het weekend willen studeren om hun vaarbevoegdheid op te waarderen. 152

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2003 | | pagina 154