Ontwikkelingen in de curatieve zorg NAAR ÉÉN ZIEKENHUIS IN ZEELAND intensieve zorg waardoor er veertig ziekenhuisorganisaties in Nederland overblijven. Het Klaverblad, de Zeeuwse vertegenwoordiger van de patiënten, kiest voor Zeeland voor het behoud van de drie bestaande regionale zieken huizen in Zeeuws Vlaanderen (hoofdlocatie in Terneuzen en dependan ces in Oostburg en Hulst), de Oosterschelderegio (hoofdlocatie Goes en dependance in Zierikzee) en Walcheren (hoofdlocatie Vlissingen en dependance in Middelburg). De genoemde commissie de Beer heeft de keuze tussen beide opties niet gemaakt maar een ontwikkelingstraject aanbevolen. De Tweede Kamer kiest nu voor het behoud van kleine ziekenhuizen. Onder de druk van de Tweede Kamer heeft de Minister van Volksgezond heid een fusiestop afgekondigd. Daardoor is de fusie van de beide zieken huizen boven de Westerschelde niet doorgegaan. Overigens is het zelfs een internationaal probleem. Daarvoor verwijs ik naar Engelse literatuur onder andere het boek van Ferguson, Sheldon en Posnett: "Concentration and choice in health care" (London: Royal Society of Medicine Press, 1997) over de optimale schaalgrootte van ziekenhuizen. In dit artikel beschrijf ik de ontwikkelingen in de medische zorg en geef ik mijn persoonlijke visie hoe de ontwikkeling van de ziekenhuizen in de komende tien tot vijftien jaar in Zeeland zou moeten zijn. De volgende in het kort geschetste ontwikkelingen zijn voor de organisa tie van de ziekenhuizen van belang. Medische technologie Deze technologie wordt duurder en vereist grootschaligheid. Anderzijds wordt door deze technologie het mogelijk steeds meer patiënten polikli nisch te behandelen en kan veel meer in dagbehandeling of met een kort durende opname gedaan worden. Zo eist de nieuwe beeldvormende techniek door middel van een MRI een zekere schaalgrootte om rendabel te zijn en moet ook een intensive care afdeling een bepaalde omvang hebben. Anderzijds is het door nieuwe technieken (kijkoperaties) en beter hechtmateriaal nu mogelijk om bij voorbeeld meniscusoperaties, staaroperaties, operaties aan spataderen en liesbreukoperaties in dagbehandeling te doen. Subspecialisatie De differentiatie van medische specialismen gaat verder. Nieuwe vakken ontwikkelen zich. Zo was er vroeger de algemeen internist die vele patiënten behandelde. Al gauw kwamen er longartsen, cardiologen en reumatologen. Inmiddels kent men onder andere maagdarmspecialisten (gastro-enterologen), nierspecialisten (nephrologen) en kankerspecialisten 172

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2003 | | pagina 174