NAAR ÉÉN ZIEKENHUIS IN ZEELAND (oncologen). Er was de algemeen chirurg die vele operaties deed. Thans zijn er niet alleen de urologen en orthopeden maar ook vaatchirurgen en traumatologen (ongevalchirurgen) en zijn er nog vele andere subspecia lismen te noemen. Ook in de andere medische disciplines ziet men een dergelijke ontwikke ling alsmede zelfs bij de verpleegkundige beroepen waar men nu diabe tesverpleegkundigen, intensive-careverpleegkundigen, kinderverpleeg kundigen, hartfalenverpleegkundigen etc. kent. Deze (sub)specialisaties leiden tot een daadwerkelijke verhoging van de kwaliteit van zorg. Dit vraagt echter wel multidisciplinair werken om de patiënten die meer dere aandoeningen hebben adequaat te helpen. Thans is het zo dat meer dan 50% van de opgenomen patiënten in het ziekenhuis door twee of meer specialisten tegelijk wordt behandeld. Om hun kundigheid op peil te houden moeten deze specialisten boven dien een minimum aantal patiënten per jaar behandelen. Als je maar twee of drie keer per jaar een moeilijke operatie doet of een patiënt met een complexe aandoening behandelt raakt ook een medisch specialist zijn routine daarin snel kwijt. Onder andere door deze ontwikkeling, maar ook door de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt en de eisen aan de arbeidsomstandigheden (zie ver derop), zijn grotere maatschappen en samenwerkingsverbanden van medisch specialisten nodig om meerdere subspecialisten in een zieken huis te hebben. Dit vraagt weer om een grotere patiëntenstroom, wat leidt tot een schaalvergroting van de ziekenhuizen. Immers de subspe cialist kan ook pas doelmatig werken bij een voldoende aanbod van patiënten op zijn vakgebied. ICT ICT maakt het mogelijk om patiëntengegevens snel en over grotere afstand uit te wisselen en het maakt dat informatie op meer plaatsen en tegelijk beschikbaar is. De ontwikkeling van de ICT in de gezondheids zorg verloopt echter nogal traag en chaotisch. Tevens is het belangrijk dat er goede regelingen en waarborgen komen voor het beschermen van de privacy, waardoor de uitwisselbaarheid van gegevens wordt beperkt. Introductie van kostbare ziekenhuisinformatiesystemen eist een zekere schaalgrootte van het ziekenhuis en geeft daarmee een stimulans aan het ontstaan van steeds grotere ziekenhuizen met decentrale kleinere satellie ten voor kortdurende behandelingen, onderzoek en poliklinische zorg. Arbeidsmarkt voor artsen Er zal de komende jaren een krapte op de arbeidsmarkt blijven bestaan. Dit maakt kleine maatschappen van twee of drie medisch specialisten kwetsbaar. De komende tien jaar zal het tekort aan artsen, dat onder andere ontstaan is door beperking van de instroom op de universiteiten sinds 1972, blijven bestaan. Dit heeft mede te maken met het normalise- 173

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2003 | | pagina 175