NAAR ÉÉN ZIEKENHUIS IN ZEELAND wordt het ene ziekenhuis pas aantrekkelijk voor specialisten en is daar mee het continuïteitsprobleem op te lossen. Of - andersom - fusie is nodig omdat we dan op één locatie kunnen gaan werken. Anderzijds ontstaat er steeds meer politieke druk vanuit onder andere de Tweede Kamer, patiëntenorganisaties als het Klaverblad en gemeente besturen. Zij zijn steeds meer tegen grote ziekenhuizen en vooral tegen het verdwijnen van kleine ziekenhuizen. De fusie om te komen tot één ziekenhuis boven de Westerschelde is verboden. Ieder apart? Alle drie de Zeeuwse ziekenhuizen zijn kwetsbaar. De schaalgrootte maakt dat men alleen met anderen bepaalde voorzieningen in de lucht kan houden zoals Zeeuws Radiotherapeutisch Instituut, apotheek, streek- laboratorium, dialysecentrum. Zo zijn er continuïteitsproblemen geweest op het gebied van de radiolo gie en die bestaan nog steeds bij de cardiologie en vooral de kinderge neeskunde. Kleine maatschappen zijn en blijven kwetsbaar. Samenwerken moet! Om goede medisch specialistische zorg te behouden zullen de (drie) ziekenhuizen in Zeeland moeten blijven samenwerken. Overigens een lastige klus, omdat samenwerken geven en nemen betekent. Nemen willen we vaak wel, maar het geven is lastiger. Patstellingen dreigen als de ziekenhuizen voor hun eigenbelang op korte termijn kiezen. Mijn conclusie De tijd acht ik nu niet rijp voor één groot ziekenhuis in Zeeland. En ook is Zeeland geografisch niet geschikt voor het concentreren van alle medisch-specialistische zorg op één locatie. Overigens is dit ene ziekenhuis op één locatie op korte termijn ook niet haalbaar gezien de staat van de bestaande gebouwen en de boekwaarde ervan. Bovendien duurt de bouw van een ziekenhuis vanaf de planvor ming tot de uiteindelijke bouw door de bureaucratische procedures zo'n tien tot vijftien jaar. Wat moeten we dan wel om de problemen die de ziekenhuizen hebben op te lossen? Wat moeten de ziekenhuizen doen om aantrekkelijk te zijn en te blijven voor specialisten? Wat kunnen ze doen om mee te kunnen gaan met de technologische en kostbare ontwikkelingen in de gezond heidszorg? Verzin een list De oplossing van het dilemma en de paradox tussen de concentratieten dens van de complexe klinische zorg enerzijds en de roep om kleine en bereikbare ziekenhuizen anderzijds is wellicht: neem de tijd. Immers "haastige spoed is zelden goed". En: probeer de tendensen te combineren. 175

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2003 | | pagina 177