KLEUR DE DELTA: M ET GRIJS een zuidelijk land. Meerdere vakanties, buiten het dure hoogseizoen moeten de lange winters bekorten. Weinigen zullen het hebben over het betrekken van een 'bejaardenhuis' zoals we dat vandaag de dag nog kennen. Zelfstandig blijven wonen is een groot goed, en voor de service diensten op maat die nodig zijn om dit mogelijk te houden bestaat bereidheid te betalen. Een vanzelfsprekendheid die u tijdens uw onder zoekje zeker enkele malen zult tegenkomen heeft betrekking op de beschikbaarheid van fysieke en digitale mobiliteit. De generatie waarin met name de man over de rijvaardigheid beschikt is grotendeels geschie denis en vrijwel iedereen zal, als gezondheid en middelen dit toelaten, op 70-jarige leeftijd als vanzelfsprekend nog een volgende auto aanschaf fen. Over de digitale mogelijkheden kan ik kort zijn, omdat iedereen die dit leest wel aanvoelt dat datgene wat ons de afgelopen tien jaar op dit gebied aangereikt is slechts een voorproefje is van wat we nog voorge schoteld gaan krijgen. Gi ijzer en rijker in Europa Bron: NRC Handelsblad Grijzer... Mensen boven de zestig jaar, in procenten van de totale bevolking I 2002 m 2050 Japan West-Europa Verenigde Staten e i rijker Inkomen per huishouden per leeftijdsgroep in ontwikkelde landen, gemic!delde= 100 0 Onde de 26 26-30 31-40 41-50 51-60 61-65 66-70 3ove de 70 Elitair? Mondiaal gezien wel, maar een substantieel deel van de huidige en toekomstige 60-plussers zijn anderhalf verdieners en beschikken over min of meer welvaartsvaste pensioenen, gekoppeld met geheel of gedeel telijk afbetaalde woningen met eventuele overwaarden. Het voor eigen gebruik consumeren van dit geld, in plaats van te potten voor de kinde ren, zal deze generatie aanzienlijk makkelijker afgaan dan de voorgaan de. Op dit moment al is driekwart van alle financiële middelen in de ontwikkelde wester se landen in handen van 50-plussers en neemt deze groep de helft van de koopkracht voor haar rekening. Een letterlijk en figuurlijk grotere wereld in geografisch, economisch, cultureel en maat schappelijk opzicht, die met een grote mate van onbevangenheid tot op steeds hogere leef tijd betreden zal worden is het voorland waar we op dienen voor te sorteren. Centraal thema in de mate waarin deze wereld toegankelijk is voor senioren betreft veiligheid. Fysieke veilig heid, sociale veiligheid, en veiligheid van eigendom zullen bepalende schakels in de 120 keten vormen in welke mate de samenleving voor met name ouderen toegankelijk blijft. 100 Uit de toonzetting van bovenstaand verhaal klinkt duidelijk door dat ik niet zo bang ben voor een vergrijzend Zeeland. Integendeel, een actief vestigingsbeleid voor senioren kan een economische en sociale injectie betekenen voor de Delta. 187

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2003 | | pagina 189