KLEUR DE DELTA: MET GRIJS Een gericht onderzoek kan de sociale en economische effecten van de vestiging van senioren in beeld brengen. Bron: Rothuizen van Doorn 't Hooft architec ten stedenbouwkundigen. De senior van straks is een redelijk vitale, breed georiënteerde en steeds mondialer denkend en handelend mens. Een die niet alleen ouder wordt en hier steeds gezonder bij blijft, maar ook een die relatief rijk is en bereid is die rijkdom te consumeren. Het is een groep die voor de opbouw en instandhouding van een regionale diensteneconomie kan zorgen met de hierbij behorende werkgelegenheid. Het is een groep die, mede door beschikbaarheid van vrije tijd, de mogelijkheid heeft om vrijwilligerswerk te verrichten en de op dit moment steeds vaker vacant zijnde bestuurs functies bij sportverenigingen en buurtcentra in te vullen. Het is een groep die het wat smalle culturele draagvlak van deze perifere platte landsregio kan versterken en die door haar gedifferentieerde samenstel ling wat extra kleur in de Zeeuwse samenleving kan brengen. Het is de groep die voor de seizoensverlenging van de toeristische sector kan zor gen, waarover in Zeeland al twintig jaar gepraat wordt, maar waar tot op heden bitter weinig van terechtkomt, omdat dit begrip wat meer omvat dan een subtropisch zwemparadijs bij een camping of huisjespark. Het is de groep die kan zorgen voor de instandhouding van een volwaardig pakket aan gezondheidszorgvoorzieningen in de regio, een extra impuls voor het culturele aanbod op het gebied van musea, beeldende kunst, film en theater kan betekenen. Mijn pleidooi is dan ook om, in een tijd waarin veel van deze voorzienin gen door afkalvend draagvlak onder druk komen staan en aanleiding tot dispuut geven, een gericht onderzoek te verrichten naar de maatschappelijke en economische multiplier die de vestiging van bij voorbeeld 30 a 40.000 senioren aan Zeeland kan geven. De vergrijzing van de samenleving kan hiermee aangewend worden voor de ont wikkeling van een interessant palet aan nieuwe woonmilieus bevolkt door sociaal actieve en soms ook koopkrachtige senioren. Kortom, extra kleur toevoegen aan de Delta, gebruikmakend van grijs! lEOF TS<>5 VAN qöhr e smrStgi 188

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2003 | | pagina 190