JONGEREN EN DE TOEKOMST Illustratie wensbeeld ontwerpatelier 3DZ, Oostkapelle 2002 pragmatische generatie (ook wel internetgeneratie genoemd) uit de jaren negentig is opgegroeid in een beeld- en ervaringscultuur; dit heeft conse quenties voor de wijze waarop zij hun engagement vorm willen geven. Jongeren van nu gaan meer kortstondige verbanden aan en leveren tijde lijke inspanningen; dat past bij hun identiteit. Hun idealisme heeft een praktische invulling, men wenst niet het leed van de hele wereld mee te moeten dragen. Van den Berg en Koers omschrijven deze betrokkenheid als "met de voeten op de grond en het hoofd in de wolken". Resultaten: De vernieuwende wijze van leren in 3DZ was behoorlijk afwijkend van het traditionele, formele leerproces. Zoals een van de deel nemers opmerkte: "Ik heb het idee dat ik in de afgelopen dagen meer heb geleerd dan in een heel jaar school". De op jongeren toegesneden methode heeft hen geprikkeld en gemotiveerd tot grote inzet en creativiteit. Natuurlijk zijn er verschillen in de gepresenteerde wensbeelden en projectideeën, maar door de oogharen bekeken zijn de overeenkomsten opmerkelijk. De wensbeelden van de acht teams handelen elk op eigen wijze allemaal over de combinatie van de bestaande waarden van Zeeland met nieuwe ontwikkelingen. Steeds gaat het om oude vormen en nieuwe gedachten. In de motto's en ondertitels komen termen naar voren als authentiek en nieuw, uniek en baanbrekend, bruisende provin cie van rust, balans tussen behoud en vernieuwing. Een speciaal voor hun wensbeeld bedacht woord als culturistisch - een samenvoeging veeleer dan een contaminatie van cultureel en futuristisch - geeft aan hoe het behoud van de Zeeuwse identiteit van traditie, rust en ruimte gepaard gaat met het geven van ruim baan aan noodzakelijke moderni teit. De betrokkenheid en waardering van deze Zeeuwse jongeren voor hun omgeving behoren tot de meest sprekende uitkomsten van dit 3DZ- project. In bijna alle wensbeelden en projectvoorstellen van de jongeren is behoud van de bestaande Zeeuwse identiteit en waarden uitgangspunt en doelstelling tegelijk. Soms wordt daaraan op bijna lyrische wijze uiting gegeven. Op de Markt van Verbeelding kreeg het wensbeeld Traditioneel Zeetopia uiteindelijk de meeste waardering van de bezoekers. Ook hierin zit de tegenstelling tussen traditie en toekomst. De oplossing wordt gevonden door (vaak letterlijk) achter de gevel van de bestaan de waarden de provincie te laten bruisen van nieuwe ontwikkelingen. Bijna 40 ideeën zijn ontwikkeld voor projecten, die kunnen bij dragen aan het realiseren van de geformuleerde wensbeel- 192

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2003 | | pagina 194