JONGEREN EN DE TOEKOMST Illustratie project idee ontwerp- atelier 3DZ, Oostkapelle 2002 den. In die bonte verzameling van suggesties, die velerlei mogelijkheden omvatten, zijn wel enkele clusters te herkennen. Passend in het wensbeeld worden in boerderijen en monumentale panden innovatieve en kennisintensieve bedrijven gevestigd en worden voorstellen gedaan om meer kennisinstellingen, zoals een Zeeuwse Universiteit, binnen te halen. Opmerkelijk mag de belangstelling voor transport heten van mensen, goederen en data. Het behoud van de open Zeeuwse ruimte maakt mo biliteit een onmisbaar goed. Maar dan wel op een slimme en moderne manier door vermijding van opzichtige en vaak hinderlijke aanwezigheid van infrastructuur, door ondergronds ruimtegebruik. Een groot aantal ideeën voor ondergrondse stations, een metro (van Haamstede tot Hulst), een ondergronds uitgaanscentrum, zelfs een haven ondergronds wordt aangedragen. Een communicatieboom zorgt voor de telefoon-, internet en andere datacommunicatieverbindingen en is niet van echt te onderschei den: de bomen dragen zelfs bij aan het landschapsbeeld in de provincie. Ook in andere projectideeën is het streven naar meervoudig ruimtege bruik herkenbaar: een ponton in het Veerse Meer waar onder water duik sporten worden beoefend en bovenop bedrijvigheid en recreatie hun plek vinden. En wonen in de waterkering waar de massa van het dijklichaam - symbool van Zeeuwse onverzettelijkheid - wordt benut om bijna onge zien in het landschap, maar met een schitterend uitzicht te wonen. Bijna grenzeloos is het vertrouwen in de combinatie van activiteiten die in de gangbare kaders vaak als onverenigbaar worden gezien. De emissie van industrieën wordt gebruikt als voedingsbodem voor natuurbouw, infrastructuur versterkt het landschap, studeren en wonen en werken worden verweven en gecombineerd, in de 3e dimensie wordt gestapeld en in de 4e dimensie van de tijd worden op één plaats meer activiteiten achter elkaar gezet. 193

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2003 | | pagina 195