Taboe DE RAMP (noot in de tekst): Dit was een eigen productie van het Zeeland Nazomerfestival 2002 Maar wat opvalt is dat in bijna alle ooggetuigenverhalen - net als in de publicaties - de mededelingen beperkt bleven tot het doorgestane leed. Dat leed - soms gekoppeld aan verhalen over de heldendaden van indi viduele burgers - is weer naar boven gehaald. Maar de vraag of er ook personen en instanties medeverantwoordelijk waren voor al dat leed, is amper aan de orde gesteld. Dat deel van het verhaal blijft kennelijk voor de meeste mensen een taboe. En daarmee leveren ze tevens het bewijs dat de ramp door de meeste mensen nog steeds niet echt is verwerkt. Er was minstens één uitzondering. Dat was het prachtige toneelstuk 'Coupure' dat tijdens het Zeeland Nazomer Festival een week lang op een stoppelveld in Zonnemaire werd gespeeld voor een groot en dank baar publiek1. De opvoering van het stuk werd daarna in allerlei zalen en zaaltjes voortgezet. In 'Coupure' werd de dijkgraaf die ooit verantwoordelijk was voor de dijk en voor het alarmeren van de bevolking (maar die verantwoordelijk heid niet waarmaakte) geconfronteerd met het leed van de vrouw die daardoor haar kind die nacht verloor. Het was een fictieve situatie, maar dan wél een die zeer dicht bij de trieste werkelijkheid lag. 'Coupure' stond voor een collectief verwerkingsproces. Maar het bleef tot 'Coupure' beperkt. Noch in de kranten, noch in de tv-serie, noch in de herdenkingsboeken, de bioscoopfilm en de exposities werd de koppeling gemaakt tussen het leed en de menselijke verantwoordelijkheid ervoor. Zelfs in 'Eilandennieuws', de krant die een halve eeuw geleden de 'schuldvraag' niet uit de weg ging - wij dienden in de ramp de straffende hand van God te zien voor ons zondige leven - beperkten de meeste lezers zich tot verhalen over leed en heldendom. Ook de overheid - de provinciale diensten, de gemeenten en waterschap pen en andere organisaties en instanties die ten tijde van de ramp verant- Scène's uit 'De Coupure' Foto: Lex de Meester 38

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2003 | | pagina 40