WIM VAN GELDER Op grond van gesprekken met de vertrouwenscommissie dacht Wim van Gelder onder meer zijn economische expertise wel kwijt te kunnen in Zeeland. "Ook kende ik een aantal toenmalige bestuurders, Don, Vente- vogel, Maris... Daar kon ik het goed mee vinden. Maar toen ik kwam, trof ik heel andere mensen. Dek, Bruinooge. En anders dan de commissie had gesuggereerd zaten die duidelijk niet op mijn activiteiten te wachten. Vooral Bruinooge niet. Op zijn werkvelden kwam het schrijnendst naar voren dat mijn specialisme, de economie, niet zou worden ingezet." Maar ook andere werkvelden bleven buiten beeld. Hij herinnert zich levendig de ontnuchterende eerste vergadering van het college van GS die hij in september 1992 mocht voorzitten. "De kerntakendiscussie stond op de agenda. Nou had ik me daar in Noord-Holland net twee jaar in verdiept, dus leek het logisch mijn diensten aan te bieden. Maar dat hoefde niet. Het is me toen expliciet gezegd: Niet mee bemoeien." Havenontwikkeling, elektriciteit, drinkwatervoorziening. Op al die terreinen had hij ervaring, maar in Zeeland mocht hij er alleen maar naar kijken. Wilde hij dus niet vanaf die eerste dag gillend terug? Nou nee, dat zien we verkeerd. Hoewel... Hij gebruikt de vraag om elders bestaande 'stereotiepe gedachten' over Zeeland te illustreren. "Ambtenaren en colle ga's feliciteerden me wel met mijn benoeming. Alleen jammer dat het daar is, zeiden ze, want jij bent veel te actief voor Zeeland. Het getuigt eigenlijk van dédain, maar helaas hebben ze ook een beetje gelijk gekre gen." Ze hadden daar in Noord-Holland gedacht dat hij ooit landelijk zou gaan. Staatssecretaris of zo. En sommigen vermoedden dat hij zijn belangstel ling voor Europa eens zou omzetten in een interessante Brusselse baan. Maar dan rekenden ze buiten zijn voorliefde voor de bestuurslaag pro- Foto uit 1992. Van Gelder als voorzitter van Provin ciale Staten. Foto: Jaap Wolterbeek 55

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2003 | | pagina 57