WIM VAN GELDER Op de Yerseke 36, een oude hoogaars. Bespreking naar aanleiding van muni tievondst in Ooster- schelde. 1999. Hem bekruipt bovendien het gevoel dat weer een verkeerd beeld dreigt te ontstaan. "Denk nou niet dat je tegenover een gefrustreerde commissa ris zit, want dat is niet zo. Ik heb erg veel leuke dingen te doen", opent Wim van Gelder dus met enige nadruk de tweede ronde. Zijn opsom ming van activiteiten mag er wezen, voert langs vele buitenlanden maar ook langs een rijtje Zeeuwse steden en dorpen. Werkbezoeken hebben zijn voorkeur, ze bevredigen zijn nieuwsgierig heid. De vraag wat het nut ervan is, shockeert hem lichtelijk maar hij herstelt zich snel: "Waardering uitdrukken van het provinciebestuur in de persoon van de voorzitter." Hij raakte vooral onder de indruk van typisch Zeeuwse bedrijven als Noordhoek Diving, Verbrugge en Stoffels die in de slipstream van proces-industrie en Deltawerken grandioos kon den groeien. "Dat zijn topbedrijven." Het is volgens hem buiten Zeeland te weinig bekend. Waarmee we weer aanbeland zijn bij de beeldvorming. Ver weg, agrarisch, toeristisch, waterrijk, dat is het plaatje bij niet-Zeeuwen. "Maar het klopt niet. Ik kan mensen uit de Randstad die me bezoeken geen grotere verrassing berei den dan door van Middelburg naar het Sloegebied te rijden. Het leukste is ze mee Fort Rammekens op te tronen. Daar heb je het allemaal bij elkaar: cultuur, historie, natuur, maar ook zicht op het Sloegebied." Heeft het met Zeeuwse bescheidenheid te maken dat we ons slecht ver kopen? Nee, over de volksaard heeft hij het liever niet. "Ik hou er niet zo van. Het is net als praten over de Amsterdammer. Dat schiet ook niet op. Ik onderscheid groepen Zeeuwen. Je constateert dat heel verschillende mensen in Zeeland wonen, met een heel verschillende achtergrond en binding. De geboren boerenzoon uit Gapinge heeft een heel ander perspectief en andere relaties dan de man die bij Dow Chemical werkt en weet: over vijf jaar ga ik weer verder." Socioloog Van Gelder speurt naar een Zeeuwse identi teit aan de hand van 'interessante vragen' als 'Wat doe je in je vrije tijd'? "En mag je je Zeeuw noemen als je de PZC leest en naar Omroep Zeeland luistert? Maar dan vallen er veel buiten de boot, want de dekking van beide is lang geen honderd procent. Daarom: Anderen kunnen wel degelijk ook een band met Zeeland hebben." Hij kent de mensen wel die zich 'echte Zeeuw' noemen, maar moet om deze categorie 'geboren en getogen' inwoners soms ook een beetje lachen. "Zoals bij de uit verkiezing van de Zeeuw van de eeuw. Kiezen ze nota bene Annie M. G. Schmidt. Als iemand op Zeeland heeft afgegeven en hier nooit op haar gemak was, is zij het wel. Dan denk ik: is masochisme ook een Zeeuwse karaktertrek?" Ondanks verwijten van het tegendeel durft hij zichzelf wel Zeeuw met de Zeeuwen te noe men al is er ook het besef dat hij voor sommige leden 58

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2003 | | pagina 60