WIM VAN GELDER Kritisch denkvermogen, kennis, historisch besef zowel als oog voor de lange termijn, daar draait het om in zijn analyses. "De werkelijkheid is wel eens anders dan men wil horen en dat moet toch benoemd worden. Dat mag soms op provoceren lijken, het is het niet. Ik zeg gewoon wat ik op basis van informatie vind, dat verhul ik niet." Vandaar zijn soms omstreden speeches, vandaar de persprijs die hij ooit in Noord-Holland kreeg omdat hij zich onbekommerd uitsprak. Dat dat in Zeeland sowieso minder gebeurt, betreurt hij. "Want waar geen wrijving is, ontstaat geen glans." En als hij zich dan toch een keer over de volksaard moet uitspre ken: Het zich op de vlakte houden heeft wel degelijk te maken met 'het rurale karakter van de provincie, waarvan conflictvermijdend gedrag een typische uiting is'. "Mensen zeggen dingen gewoon niet tegen elkaar." Is hij dan toch ongelukkig in Zeeland? Grijnzend: "Ach, Marinus Boezem zei het al: Wie in Zeeland wil verblijven, moet een rijk innerlijk leven hebben. Nee hoor, je moet het niet overdrijven. Zeeland heeft zoveel mooie dingen, met name op cultureel gebied. De Vleeshal, Nieuwe Muziek, de Zeeuwse Bibliotheek, het Nazomerfestival. Kijk, een verge lijking met Amsterdam is unfair maar met een heleboel andere plaatsen kunnen we ons prima meten." Wim van Gelder ziet geen reden om te verhuizen! In zijn huidige om standigheden noch in het verleden. En hij heeft nog genoeg verwachtin gen van de nabije toekomst. Ook van het leven in de Abdij. Dualisme kan wellicht het vuurtje opstoken in de statenvergaderingen die hij voorzit. "Het is nog wat vroeg, maar er is een aantal nieuwelingen dat zich frank en vrij uit; en binnen het nieuwe college is het besef gegroeid dat we met z'n allen meer de provincie in moeten. Er breekt echt een nieuwe periode aan." 60

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2003 | | pagina 62