Plus Min JAN VAN MUNSTER Stichting Plus Min, Renesse (1995) In 1995 realiseert Jan van Munster een ideaal: een architectonische sculptuur -twee gebou wen in de vorm van een Plus en een Min- op het erf bij zijn woning. Hij draagt het op aan het eiland dat hem lief is. Een teken in het landschap, 2.70 meter onder de zeespiegel, polen van energie vlakbij dijk en polder. Het is een van zijn belangrijkste kunstwerken. Een jaar later wordt de Stichting Plus Min opgericht en Schouwen-Duiveland staat op de culturele kaart. Het kunstcentrum ont wikkelt zich al gauw tot een belangrijk en uniek, (inter)nationaal georiënteerd podium. Beeldende kunst, architectuur, literatuur, mixed-media, het gebied is breed en inter disciplinair. Het concept is helder: kunste naars gebruiken het Min-gebouw als atelier en exposeren hun werk na een periode van enkele weken in "de Plus." Het landschap in de onmiddellijke omgeving is altijd bron van inspiratie. Wat de kunstenaar beweegt, ervaart ook de bezoeker. De weidsheid van het polderlandschap, het licht, de lucht, het weer, bepalen de beleving. Voor hoelang nog? De beoogde camping -goed voor honderden sleur hutten en alle heisa vandien- ontkracht niet alleen het uitzicht van Van Munster maar komt -als het aan de gemeente Schouwen-Duiveland ligt- ook pal voor het Plus Min-gebouw. Plus Min wordt in haar bestaan bedreigd. De filosofie -tevens het eigene- van het kunstcentrum, staat of valt immers met een vrij uitzicht op een open landschap. Het bestuur van de stichting protesteert. En er zijn meer mensen die zich zorgen maken. Vanuit cultureel oogpunt en doodgewoon uit liefde voor het landschap. Het gaat tenslotte om de kwaliteit van een nog uniek stuk buitengebied. De Stichting SCHOON-GENOEG maakt zich sterk, de Vereniging Stad en Lande, de Natuur- en Vogelwacht, de Vereniging Vrienden van Westerschouwen. Een stapel van 1200 handtekeningen toont de betrokkenheid van inwoners van Schouwen-Duiveland en daar buiten. Prominenten uit de kunst- en museumwereld reageren even boos als verwonderd. Ook de brief die de Raad voor de Cultuur Zeeland aan Gedeputeerde Staten stuurt spreekt boekdelen: "Met de bouw van een groot aantal recreatiewoningen onstaat niet een banaal probleem van verlies aan uitzicht, maar sneuvelt een heel concept. Het gaat bij Plus 73

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2003 | | pagina 75