Kentering in Yerseke - de Roem staat! KEES BOS Met een andere regelmaat dan die van eb en vloed kent Yerseke zijn getijden in de geschiedenis van oesters, mosselen, kokkels en kreeften. Aan het begin van de 21ste eeuw wankelt liet 125 jaar oude decor van de bekende oesterputten langs de Havendijk. Er wankelt meer. De schelpdierensector staat onder druk van Haagse voorschriften, statisch visserijbeleid en tegenkanting door sommige elitaire milieuactiegroepen, waaronder de Waddenvereniging. Dat kan leiden tot bedrijfsverplaatsingen en ten koste gaan van werkgelegenheid. In dit artikel wordt de dynamiek van de Yersekse schelpdierenhistorie verhaald rond Roem van Yerseke, een van de meest gerenommeerde bedrijven in oester- en mosselkweek, in kokkelvisserij en in schelpdierenconserven. Besloten wordt met een mogelijk nieuwe toekomst voor Yerseke. Duurzame visserij en slimme aquacultures maken van Yerseke een centrum voor culinaire biodiversiteit. Een informatief, educatief en recreatief Oosterscheldecentrum bundelt de voorlichting over de cultuurhistorie en de economie van het mariene milieu. Daarnaast is het aantrek kelijk wonen aan het water, krijgen de oesterputten met hun keten en schuurtjes een toekomst met recreatieverblijven en tal van restaurantjes, waar gerechten uit de zee als de specialiteiten van Yerseke van heinde en ver toeristen trekken en zorgt een kunstmatig strand voor een versterking van de verblijfsrecreatie in Yerseke. Luchtfoto oesterputten Yerseke. Foto: Jacqueline Midavaine 9

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2003 | | pagina 11