'Van Soetwater tot Waterland' SONJA BARENTSEN KEES BOS Platform voor ideeën over de toekomst van Zeeland 'Van Soetwater tot Waterland' is een brainclub waarin wordt nagedacht en gediscussieerd over de toekomst van Zeeland. In Zeelandboek 6 is daar in het voorwoord voor het eerst aandacht aan geschonken. In dit deel is een apart katern aan 'Van Soetwater tot Waterland' gewijd. Het katern bestaat uit drie artikelen. Vertrekkend directeur van de Ooster- scheldeziekenhuizen Hans Broertjes geeft zijn persoonlijke visie op de ontwikkeling van de ziekenhuiszorg, stedenbouwkundige Huub Droogh houdt een pleidooi voor een actief vestigingsbeleid van senioren in Zeeland, Anja de Groene en Pieter Vollaard van het lectoraat Duurzaam heid aan de Hogeschool Zeeland doen verslag van het 3DZ-project, waar in jongeren zich uitspreken over de toekomst van Zeeland. Deze artikelen worden voorafgegaan door een verslag dat Sonja Barentsen maakte van een interview dat Kees Bos had met Dick van der Zaag en Huub Droogh. Daarin worden het initiatief en de bedoelingen van 'Van Soetwater tot Waterland' uitgelicht. Het initiatief is van Huub Droogh en projectontwikkelaar Gert van Kralingen, die zich met hun voorstel tot de Goese burgemeester Dick van der Zaag wendden. Als hij bereid zou zijn om als gastheer en gespreksleider te fungeren zou dat een symbolische cirkel rond maken. Op een andere wijze dan zijn 17e eeuwse voorganger Cornelis Soetwater zou hij een spilfunctie hebben in de gesprekken over de toekomst van Zeeland. Soetwater was behalve burgemeester van Goes ook dijkgraaf. In zijn tijd kon hij denkbeelden omzetten in tekeningen en uitvoering. Op zijn initiatief werd de bij de St. Felixvloed in 1530 geïnundeerde Heerlijkheid Borssele opnieuw ingepolderd en werd het dorp Borssele volgens zijn ontwerp gebouwd. De besluitvorming geschiedt in onze tijd anders. Er gaat ook veel tijd overheen voordat een besluit inzake de ruimtelijke ontwikkeling tot uitvoering wordt gebracht. Dat maakt het extra belangrijk om goed na te denken over die verder weg liggende toekomst. Droogh: Het was Gert en mij opgevallen dat veel mensen elkaar op recepties tegenkomen, maar dan weinig echt inhoudelijk met elkaar praten. Daar is dat de setting ook niet voor, maar al die mensen zijn wel 165

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2003 | | pagina 167