Naar één ziekenhuis in Zeeland Een persoonlijke visie op de ontwikkeling van de ziekenhuiszorg in Zeeland Inleiding HANS BROERTJES Hans Broertjes, tot 1 november 2003 directeur van de Oosterscbeldeziekenhuizen, is een van de leden van 'Van Soetwater tot Waterland'. In dat verband schetste hij een boeiend beeld van de actualiteit in de gezondheidszorg en hoe die actuali teit de ontwikkelingen zal beïnvloeden. Broertjes kon daarbij met heel prikkelende stellingen de discussie aanscherpen. Zoals met deze: "Voor de gezondheid van een bevolking is goed onderwijs veel belangrijker dan goede gezondheidszorg". Of deze: "In Nederland worden de uitgaven aan de gezondheidszorg (en het onderwijs) te veel beschouwd als een (collectieve) kostenpost en te weinig als een investering in de gezondheid, het welzijn en de toekomst van het volk". Het zijn tivee van tien stellingen die de leden van 'Van Soetwater tot Waterland' voorge schoteld kregen. Broertjes vertrekt uit Zeeland om toe te treden tot de Raad van Bestuur van de 's Heeren Loo Zorggroep. Zijn promotie betekent dat hij Zeeland verlaat en ook 'Van Soetwater tot Waterland'. Op verzoek van de redactie schreef hij speciaal voor dit katern van het Zeelandboek zijn visie op de ontwikkeling van de ziekenhuiszorg in Zeeland. Gedateerd 11 augustus 2003. De ontwikkelingen in de ziekenhuizen in Nederland gaan snel. Dit vraagt ook voor de Zeeuwse ziekenhuizen om duidelijke beleidskeuzes. In het op verzoek van de provincie uitgebrachte rapport van de commissie de Beer van enkele jaren geleden worden twee visies beschreven waartussen gekozen zou moeten worden. De ene visie heet "anticiperen op de ont wikkelingen" (dit is: er moet zeer snel een besluit genomen worden over de verdere concentratie van de complexe klinische zorg op één locatie in Zeeland) en de andere visie is "ombuigen van de ontwikkelingen" (hierin staat dat het ongeclausuleerd meedoen met de concentratietendens van de ziekenhuizen een ongewenste afbraak van bestaande voorzieningen betekent). Het gaat hier om een ook landelijk gevoerde discussie over de ontwikke lingen in de ziekenhuizen. Moeten we de verdergaande concentratieten dens doorzetten en zelfs stimuleren door middel van verdere fusies of moeten we de ziekenhuizen klein en snel bereikbaar houden? In de nota positionering van de ziekenhuizen van VWS van eind 2000 wordt voor het eerste gekozen: verdergaande concentratie van kapitaal- 171

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2003 | | pagina 173