Het nieuwe Zeeuws Museum Om nieuwe bezoekers aan te spreken met streekdrachten moet worden aangehaakt bij de meest nabije gevoelswereld. En dat is bij streekdrachten de hedendaagse mode. die ons bereikt via glossy's, fotografie, winkels en film. We kennen allemaal de bronnen van de verleiding. Ook mensen die beweren dat ze nooit om kleding geven, kijken soms met plezier naar een catwalk, bladeren wel eens door een modeblad en wie kent niet het heerlijke dei nende gevoel dat je in een trendy modewinkel krijgt. Wat gebeurt daar? Lifestyle bladen en trendy winkels verbinden de isolerende, objectgerichte museale bena dering met aandacht voor glamour, individuele identi teit en veranderlijkheid. De foto's bij deze tekst zijn vormgegeven als een modereportage. Valt het u niet op dat streekdrachten en hedendaagse mode gemakkelijk in elkaar overgaan? Of als u dat allang zelf bedacht heeft, vindt u het dan merkwaardig dat een museum dat zo presenteert? Die opeenvolging van plaatjes is geen cognitieve pre sentatie, maar een gevoelspresentatie waarin associatie een belangrijker rol speelt dan de rationele verwijzing. Een aantal foto's zijn ontwerpen van Elizabeth van der Helm uit de collectie van het Zeeuws Museum. Door de wijze van fotograferen, de combinatie van nieuw en oud, en het creatieve hergebruik van kledingstukken, worden objecten van een nieuwe betekenis voorzien. Hier vindt de metamorfose plaats waarover ik het al eerder had: een folkloristisch object evolueert hier tot museumstuk, met een andere functie en intentie dan het ooit gehad heeft. De geschiedenis moet worden herschreven om streekdrachten voor het museum te behouden. Iets dergelijks gebeurt in de zaalinrichting van de streekdrachten die aan een mode winkel zal herinneren. Dat lijkt een gratuit gebaar, maar wie de nieuwe Prada winkel ontworpen door Rem Koolhaas in Soho in New York heeft gezien weet waarom dat haast noodzakelijk is. Deze Prada winkel is een museum geworden, met een museale, haast sacrale opstelling van kleding en schoenen. Het staat vol met bezoekers. Er wordt geen entree geheven en vaak ook niet gekocht. Het is de duurste grond in New York. Vijf jaar geleden stond op dezelfde plaats het Soho filiaal van het Guggenheim Museum. Weggeconcurreerd door een winkel. Het is opvallend hoeveel zulke winkels leren van musea en hoe weinig op hun beurt musea van winkels opsteken. 111

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 113