De internationale vriendenkring van ons Zeeuws meisje Winter in architectenland HUUB DROOGH Als stedenbouwkundige is Huub Droogh dagelijks bezig vorm te geven aan de ruimtelijke toekomst van de Zeeuwse Delta. In april 2004 hield hij, in het kader van een 'mastercourse', aan de Universiteit van Buenos Aires een lezing met de titel 'Regionale identiteit en stadsplanning'. In een periode waarin de Delta in ruimtelijk, economisch en cultureel opzicht steeds sterker onderdeel uit gaat maken van een netwerk van omringende internationale havensteden als Rotter dam, Antwerpen Gent en Brugge is hij, in opdracht van het samenwerkingsver band 'één de Bevelanden', betrokken bij het ontwerpen van een regiovisie voor de Bevelanden. In een Zeeuwse bewerking van zijn lezing voert hij de lezers van het Zeelandboek mee in een aantal overwegingen en beschouwingen over inter nationalisering, globalisering en het verlies en behoud van de regionale Zeeuwse identiteit. Dat er een toekomst is voor een Zeeuwse identiteit blijkt aan het slot van zijn artikel, waar hij een relatie legt tussen de laatste inzichten van het ruimte geven aan water, de eeuwenoude dynamiek van de Delta en moderne inzichten op het gebied van architectuur en stedenbouw. De Delta vormt een steeds sterker onderdeel van een ons omringend netwerk (Illustratie: RDH steden bouwkundigen, 2004). Eind jaren zeventig, begin jaren tachtig van de vorige eeuw ging de Nederlandse eco nomie gebukt onder een economische recessie. De gevolgen ervan sneden diep in het dagelijks leven. Een extreem hoge rente jaagde de huisvestingslasten tot ongekende hoogte op en verstoorde een gezonde woningmarkt. Een koopwoning werd voor velen een onbereikbaar ideaal, nieuw opgeleverde huurwoningen waren onbetaalbaar in verband met de in de huur verdisconteerde rentelast. Bezuinigingen op overheidsuit gaven. een gebrek aan investeringen door het bedrijfsleven en een extreem hoge werkloosheid zorgden voor een weinig inspirerend economisch en cultureel klimaat. Overheidssubsidies voor musea, toneel, opera en schilderkunst werden terugge schroefd of afgeschaft. Ook voor architectuur en stedenbouw was het klimaat guur. Ontwerpbureaus voor architectuur en stedenbouw gingen failliet of werden gedwongen tot een drastische inkrimping. In uitvoering zijnde woningbouwplannen werden aangepast: meer wonin gen op hetzelfde stukje grond, minder groen in de wijk. sobere uitvoering en detaille ring van gebouwen, marginale investeringen in de kwaliteit en het onderhoud van de openbare ruimte. Voor nieuwe concepten was geen ruimte of ze moesten gericht zijn 123

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 125