Beter goed gestolen dan slecht ontworpen? 'Nieuwe' architectuur: een nieuwe duurzame identiteit of meligheid van verveelde architecten? (Barendrecht, Wateringse veld, Ypenburg). Experimentele architec tuur (Foto's: Kattenbroek, een woonwijk in Amersfoort, 1994). Architectuur en stedenbouw internationaliseren in snel tempo, mede onder invloed van de mondialiserende economie. Meer dan ooit nemen architecten en stedenbouw kundigen wereldwijd kennis van eikaars ideeën en passen deze toe in hun eigen beroepspraktijk. Overal op de wereld zijn thans voorbeelden te vinden van toepassin gen van andere, al dan niet meer bestaande, culturen in de bouwkunst. Illustratief voor waar dit toe kan leiden is China. Gesteund door een enorme economische expan sie, gekoppeld aan een kritiekloze bewondering voor het westerse kapitalisme, wor den daar in sneltreinvaart complete steden naar Westers model uit de grond gestampt. Bij deze vorm en snelheid van stadsontwerp is nauwelijks ruimte voor traditioneel bepaalde, regionale opvattingen over stedenbouw en architectuur. Maar ook tijdens een gewone stedentrip binnen Europa valt op dat nieuwe stadsuitbreidingen steeds meer op elkaar gaan lijken. De vraag die zich wereldwijd opdringt is dan ook of er nog wel sprake kan zijn van een eigen regionale of lokale identiteit? Kattenbroek, zoals de Amersfoortse wijk heet, luidde het begin in van een periode waarin in Nederland opnieuw veel gediscussieerd werd over architectonische en stedenbouwkundige plannen. Er werd niet alleen gediscussieerd, er werd ook geëxperimenteerd. In Almere, Amsterdam, bij de bouw van onze recente Vinexwijken: sinds Kattenbroek wordt overal naar har telust een greep gedaan uit de fantasieënrijkdom en boe kenkennis van architecten. Alles lijkt te kunnen en architecten putten zich in overtreffende trap uit, tot op het melige toe, in het bedenken van de zoveelste door een andere cultuur geïnspireerde noviteit. Onbedoeld, maar mede hierdoor, betekende Kattenbroek ook de start van een andere discussie: die over identiteit in de architec tuur en stedenbouw. Is er in de huidige en toekomstige architectuur en stedenbouw nog ruimte voor een lokaal of regionaal bepaalde identiteit? En als dit zo zou zijn. waar bestaat die dan uit? rijke, frivole woningen gerealiseerd, waarbij de uitvoerende architecten gestimuleerd werden zich naar hartelust te laten bedienen door voorbeelden en culturen vanuit de hele wereld. Na enige aarzeling reageerde het Nederlandse publiek enthousiast op deze nieuwe aanpak van stedenbouw en architectuur. De Nederlandse vakwereld daarentegen raakte in verwarring en ging massaal op excursie naar Amersfoort, een stad waar je tot dat moment alleen via de snelweg aan voorbijreed.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 127