Help, ons Zeeuws meisje wordt bedreigd! 8?-; De vereniging ter bescherming van Zeeuws meisje... Moderne architectuur in Kunning city, China en Buenos Aires, Argentinië (Foto's: The Kunning Project 2002; Buenos Aires, el escenario urbano 2002). Traditionele Hollandse watermolen versus een Spaanse Korenmolen; de vervlechting van onze culturen ligt onder hand Hebben stedenbouwkundigen, architecten, planologen, provincie- en gemeentebe stuurders een verantwoordelijkheid als het gaat om het vormgeven en bewaken van identiteit? Is het gewenst en mogelijk dat we, in deze tijd van globalisering, vanuit de hierbij betrokken disciplines positie in kiezen? Bestaat er nog wel zoiets als een regionale identiteit in de architectuur en steden bouw? En als dit zo is, vanuit welke ideologie en strategie zou deze dan haar plaats moeten krijgen in onze architectuur en stedenbouwplanning? De Westeuropese stedenbouw staat voor een aantal vraagstukken en dilemma's, die ook Zeeland niet onberoerd laten, zoals onder andere blijkt bij het maken van toekomstscenario's voor de regio de Bevelanden. Europa is in een snel tempo aan het veranderen. Landen die elkaar eeuwenlang te vuur en te zwaard hebben bestreden vervlechten thans hun politieke en economische systemen met elkaar. Meer dan ooit bezoeken de inwoners van Europa eikaars landen en nemen kennis van eikaars geschiedenis en cultuur. Steeds meer politieke besluiten worden centraal 'in Brussel', genomen. Het lijkt in Nederland de 'depolitisering' van onze samenleving alleen maar te bevorderen. De Nederlandse politiek is saai en lijkt van iedere betekenis ontdaan. Op landelijk niveau lijkt het debat niet verder te reiken dan de vraag of we een klein begrotingstekort mogen toestaan en of een moslimmeis je wel of geen hoofddoekje op school mag dragen. En dat terwijl we leven in een periode waarin zowel op staatkundig, economisch als technologisch gebied gelijk tijdig verschillende culturele en maatschappelijke revoluties gaande zijn! Issues die thuishoren in de marge van het politieke debat beheersen op lokaal, regio naal en landelijk niveau de media. Aan de dilemma's die optreden als gevolg van de eenwording van Europa lijkt volkomen voorbij te worden gegaan. Terwijl het proces van eenwording toeneemt, lijkt er gelijktijdig als tegenbeweging in sommige kringen een groeiend regionaal bewustzijn te ontstaan. Los van landsgren zen herontdekken regio's hun eigen historie en cultureel erfgoed. Bindende factoren

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 128