Militaire technologie, stadsinnovatie en esthetiek Simon Vestdijk en stadsplanning De militaire techniek van de Romeinse leger kampen heeft haar stempel gedrukt op de 'f' eerste West-Europese steden (Illustratie: Onder dak, 5000jaar wonen in de Lage Landen, 1988). EE1 BEO! se, Voor de ontstaansgeschiedenis van veel West-Europese steden is het Romeinse rijk van grote betekenis geweest. In zijn hoog tijdagen besloeg dit rijk een groot deel van het huidige West-Europa, waaronder het zuidelijke deel van Nederland. Vanuit de versterkte legerplaatsen, die planmatig volgens een vast stramien werden gesticht, ontstonden langzamerhand permanente ste delijke nederzettingen, die regionale centra van bestuur en handel gingen vormen. De zich verder ontwikkelende militaire inzichten en techniek van de Romeinen drukten een zwaar stempel op de verschijningsvorm en identiteit van deze nederzettingen. Vitruvius legde reeds esthetische begrippen vast (Illustratie: Hand boek Bouwkunde. ca.50 BC/1997). Ondanks deze sterke militaire invloed op de stedenbouw gingen vanaf deze periode ook vastgelegde regels over esthetiek haar intrede doen. Een en ander is prachtig beschreven in het aan het begin van onze jaartelling geschreven Handboek Bouw kunde van de Romeinse bouwmeester Vitruvius. Het is het eerste standaardwerk over architectuur en stedenbouwkunde, dat een compleet inzicht geeft in de toen malige opvattingen over onder andere maat. schaal en ordening. Het stedenbouwkundige en maatschappelijke centrum van veel van onze huidige stede lijke agglomeraties wordt gevormd door de maat en de schaal van de Middeleeuwse stad. Wat goed zichtbaar is op de luchtfoto's van Naarden en Haarlem, maar hetzelfde geldt ook voor Middelburg, Goes, Zierikzee of Hulst, is dat met name vestingbouwers de omvang en het aanzicht van deze steden bepaalden. In zijn in 1944 geschreven his torische roman De Vuuraanbidders beschrijft Simon Vestdijk het leven van zo'n ves tingbouwer. Gerard Criellaert. De herontdekking van het buskruit, die de stadswallen 129 Vestingwerken van Naarden en Haarlem.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 131