Water is opeens weer altijd dichtbij (Illustratie; Provin ciale discussienota Beeld kwaliteit Zeeland, 2003). I Beeldkenmerken: Zeeland is een deltagebied Zeeland bestaat uit verschillende eilanden j De nabijheid van de zee in geheel Zeeland De duisternis De afwezigheid van grootschalige verstedelijking Door gebruik te maken van digitaal opgeslagen materiaal kan via een 'lagenbenadering' de uni citeit van een plek wor den gedefinieerd (Illustra ties: Gebied Kapelle- Biezelinge, RDH steden bouwkundigen 2004). Regionale of lokale beeldkwaliteitsplannen ten spijt zullen architecten zich, al dan niet aangemoedigd door zich van metaforen bedienende stedenbouwkundigen, bij het ontwerpen van hun gebouwen meer dan ooit blijven bedienen van stijlvoorbeelden uit de hele wereld. De zich mondialiserende economie, de technologische ontwikkelin gen en de economische en politieke eenwording van Europa maken dat de nu nog herkenbaar verschillende culturele identiteit van landen in een onstuitbaar proces steeds meer samensmelten. Wat voor sommige gezegende regio's wellicht overblijft zijn, waar het zes- tot acht duizendjaar geleden mee begon, de lokale omstandigheden. Zeeland kan zo'n regio zijn, mede in het licht van de discussie over nieuwe inzichten in het waterbeheer. Opeens, na vele jaren van ontkenning en blind geloof in de technologie, doen de lokale klimatologische omstandigheden er weer toe. De ooit zo dynamische Delta, die in een fascinerend samenspel tussen wind, water en menselijk ingrijpen eeuwen lang haar eigen identiteit heeft kunnen vormen is vanaf de jaren zestig van de vorige eeuw op slot gezet. Als illustratie van een ultiem geloof in de maakbare samenleving leek met het ontwerp van de Deltawerken de eindbeeldplanning van Zeeland ingezet. Met het storten van de laatste basaltblokken leek Zeeland verworden tot een museum- landschap, dat slechts mondjesmaat en gestuurd door administratieve monsterproce dures in de marge haar vitrines kon herschikken. Een soort Disneyland, een artificiële wereld die het tijdsbeeld van de jaren zestig voorgoed zou vastleggen.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 136