"Kom op! Wat vinden jullie zo goed an jullie buurt!" YTZE PATIJN- VLISSINGEN Behalve het stadhuis zijn er op dit moment drie andere projecten in Vlissingen waar Wytze Patijn bij betrokken is. Dat zijn de herstructurering van het Middengebied, het beeldkwaliteitsplan voor de boulevard en de ontwikkeling van de kenniswerf. In alle drie gevallen is er een band met het verleden. Een voor de Vlissingse identiteit kenmerkend verleden. Neem nou zo'n Middengebied. Eigenlijk gaat het om alleen het oostelijk deel van wat in ambtelijk jargon ooit het Middengebied is genoemd. Er wonen zo'n 8.200 mensen, één vierde deel van het aantal inwoners van Vlissingen. In feite gaat het om heel verschillende buurten met een verschillend karakter. Er zijn eigendomswoningen en huurwoningen. De huurwoningen zijn in de meerderheid. Ze zijn tussen pakweg 1920 en 1940 in het kader van sociale woningbouw gereali seerd of na de Tweede Wereldoorlog gebouwd, herbouwd, of vernieuwd. De buurten zijn opgezet als een tuindorp Dat wil zeggen met licht, lucht en ruimte ten behoeve van arbeiders (van de scheepswerf De Schelde). Na de zeer slechte, krottige woonomstandigheden van arbeiders in de 19e eeuw verschenen dit soort wijken op veel plaatsen. In Vlissingen werden ze gerealiseerd door de verschillende oorspronke lijke woningbouwverenigingen. Inmiddels zijn er wijken van de tweede generatie na oorlogsverwoesting en naoorlogse sloop en wederopbouw. De verschillende buurten dragen hun eigen architectonische karakter en weerspiegelen de stijl van de tijd van hun bouw. In de Bloemenbuurt vind je nog het echte vooroorlogse tuinstadkarakter terug. Heel karakteristiek is ook de 'Engelse wijk' uit de jaren twintig van de vorige eeuw. Deze benaming komt uit de mond van Wytze. Hij bedoelt de woningen tussen ruwweg de Schuitvaartgracht en het Streekziekenhuis Walcheren met hun typerende 14?

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 144