De mooiste boulevard van Nederland WYTZE PATIJN- VLISSINGEN 'erkerarchitectuur'. "Die moetje natuurlijk nooit slopen", zegt Wytze. De woning bouwcorporatie wilde dat eerst wel voor een deel, maar is daar gelukkig op terugge komen. "Je kunt die woningen door samenvoeging en renovatie de kwaliteit geven die voor hedendaags wonen vereist is en toch het karakter van dat oorspronkelijke handhaven." Als Wytze Patijn over het Middengebied spreekt, dan hoor je, dat hij zich ingeleefd heeft in dat stadsdeel. Haast alsof hij er zelf deel van uitmaakt. Hij is geen afstandelijk architect, maar bewogen en begaan met buurten, mensen. Bij een inspraakbijeenkomst in november 2002 daagde hij de aanwezigen uit: "Kom op, ver tel nou eens wat jullie zo mooi aan jullie wijk vinden! Ik wil horen wat er allemaal goed is! - Wat slecht is, dat hoor ik later wel." En dan komt het uit de mond van de bewoners zelf: de architectonische diversiteit, de historische structuren, de verschil lende belevingswaarden. Slopen en opnieuw beginnen is altijd eenvoudiger dan laten staan en verbeteren. Toch ontkom je er soms niet aan. Als dit achtste Zeelandboek verschijnt is Bonedijke-Noord een kale vlakte. Er zijn 219 woningen en een aantal bedrijven in een binnenstedelijk industriegebiedje tegen de vlakte gegaan. Hier was dat nodig zegt Patijn, zegt ook wethouder Kees de Keijzer. Met de gegevens van het geheel heeft Patijn voor dit stukje Middengebied de outlines voor een nieuwe buurt getekend, waarin het straks goed wonen en goed leven is. Een multifunctionele brede school aan de zuidkant met een stadsplein richting het kenmerkende Harlekijngebouw. Ten noorden daarvan eengezinswoningen, appartementen, een intiem woonpleintje als tegenhanger van het Ravesteynplein, en veel groen, aansluitend op de groene long van de Vlissingse Watergang (Schuitvaartgracht). Wat Wytze Patijn ten voeten uit kenmerkt is het serieus luisteren naar wat mensen tegen hem zeggen. Hij zou geen stedenbouwkundige zijn als hij geen accenten in de vorm van afwisseling van hoog- en laagbouw zou leggen. In de brede school waren die accenten volgens sommigen te hoog. Dan gaat Wytze terug naar zijn tekentafel, kijkt of het anders kan, hoe het anders kan. Dan vindt hij verantwoorde oplossingen. Verantwoord, dat moet het wel zijn, want ingrepen in de stad zijn er voor generaties. Het moet goed zijn, en ook mooi. Liefst niet schraalhanserig. Ook bij het beeldkwaliteitsplan van de boulevard is er die balans tussen wat behou den moet worden en waar vernieuwende accenten gelegd kunnen worden om dat Vlissingse visitekaartje nog meer grandeur te geven. Die vernieuwende accenten moeten in het beeld van de boulevard vanuit de stad gezien en vanaf het water gezien een architectonische span ning oproepen. De accenten zijn ook hier hoog- bouwpunten in het bebouwingslint. Wethouder Lenie Poppe - de Looff moet het beeldregieplan nog door de gemeenteraad loodsen. Natuurlijk zijn ook hierbij inspraakrondes aan de orde en ook hierin weer toont Patijn zijn luisterend ver mogen. Kritiek wordt weerlegd, of, en dat komt ook nu weer voor, hij gaat er nog eens voor zitten. 143

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 145