CDA I Hoe is Jan Bart Mandos als Sportman? Antwoord: "Fanatiek," Hoe is Jan Bart Mandos als vader? Antwoord: "Vraag het m'n dochters," waren we erg kwetsbaar. Bovendien bleven - en blijven eigenlijk feitelijk nog steeds - duidelijke regels en maatregelen vanuit het Ministerie van OC&W uit. Daarvoor in de plaats kwam wel het ene onderzoek na het andere. Tja, toen heb ik me wel eens afgevraagd "waar ben ik terechtgekomen?' Bovendien ontdekte ik dat de opleiding Verpleegkunde bijna failliet was. Kommer en kwel dus. Ik ben toen begonnen een beter personeelsbeleid neer te zetten, inclusief functioneringsgesprekken bij de oplei ding Verpleegkunde en ik heb een extern accountant gevraagd een onderzoek te doen naar de vermeende fraude. Deloitte Touche constateerde geen onrechtmatigheden. Dat was natuurlijk goed nieuws. Het bracht enige tijd meer rust bij de HZ. Inmiddels was de commissie Schutte aan de slag gegaan. Deze kwam bijna twee jaar later, in april 2004, met een ander oordeel, namelijk dat wij wel in strijd met de wet gehan deld hadden. De commissie Schutte heeft geen echte onderbouwing en motivering gegeven waarom zij een volstrekt ander standpunt innam dan Deloitte Touche. Volgens de commissie moet de HZ 11,8 miljoen euro terugbetalen. Het Kabinet heeft dit standpunt van de Commissie Schutte overgenomen. Ik heb me daar boos over gemaakt. Ook over de desinteresse van het ministerie voor de problemen van de Hogeschool. Als wethouder of burgemeester heb je veel en zeer regelmatig contacten met landelijke ambtenaren en politici. Als voorzitter van het College van Bestuur van een hogeschool ben je blijkbaar niet zo interessant. Ik ben één keer op het ministerie geweest ,Eén keer maar! Het ministerie behoort onze bondgenoot te zijn en niet onze vijand. Dat is ook niet goed voor de organisatie van de hogeschool. Je merkt het overal. Ik ben toen zelf met kamerleden gaan praten en ondanks de houding van het ministerie heb ik goede hoop." De woorden komen nu heel snel uit de mond van de anders bedachtzame Jan Bart. "Er waren mensen die mij zeiden dat ik me niets van de beschuldigingen aan moest trekken, omdat het van 'voor mijn tijd was. Maar zo zit ik niet in elkaar. Ik ben verantwoordelijk voor deze school, dus ook voor de gemaakte fouten, zo die er zijn. Ik ben een strijd begonnen om het recht te laten zegevieren. Het ministerie heeft nota bene zelf aan de voet gestaan van het idee buitenlandse studenten binnen te halen. Men gaf zelf als antwoord op de financiële problemen: zoek de ruimte maar op die de wet je geeft. Aangespoord door datzelfde ministerie is de hogeschool toen naar buitenlandse studenten gaan kijken." De komst van de nieuwe staatssecretaris Mark Rutte geeft echter hoop op een keer ten goede. De voorzitter van het College van Bestuur van de Zeeuwse hogeschool is optimistisch over een snelle en goede afhandeling van deze slepende en voor de HZ schadelijke en bedreigende kwestie. Inmiddels zijn er uitnodigingen om naar het ministerie te komen en is het bestuurlijk overleg gestart. Het is verbazingwekkend om Mandos gepassioneerd over onderwijs te horen praten alsof hij nooit burgemeester, wethouder, politicus is geweest. "Toch blijf ik een poli ticus, maar dat is een prima combinatie." Toen de huidige voorzitter van het CDA hem belde met de vraag of hij vice- voorzitter wilde worden, was hij daar direct voor in. "Het is juist voor de hogeschool een goede combinatie. Ik houd me binnen het CDA vooral bezig met bestuurlijke vernieuwing." 155

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 157