Guy Simonds en de darmklachten van Harry Crerar met achterlating van een divisie in West-Zeeuws-Vlaanderen en een divisie op Walcheren, de 70e Infanteriedivisie. Die laatste was een divisie van maaglijders, bekend als 'die WeiBbrotdivision'. Ze stond onder leiding van generaal Daser. Hitier bemoeide zich persoonlijk met de strijd in Zeeland. Door deze twee divisies op te offeren hoopte hij twee of drie weken tijd te krijgen om de verwaarloosde 'Westwal!" langs de Duitse grens weer op te tuigen. Dit bunkersysteem was met een gigantische inzet aan mankracht in de periode 1938-1940 langs de westgrens van het toenmalige Duitsland gebouwd. De taak van deze 'Westwall' was overgenomen door de tussen 1942 en 1944 gebouwde 'Atlantikwall'. De Geallieerden hadden behalve aandacht voor het snel vrij maken van de haven van Antwerpen zich vooral ten doel gesteld een snelle doorbraak naar de Duitse laagvlak te te forceren. Dat was de operatie 'Market Garden', het paradepaardje van veldmaar schalk Montgomery. Onderdeel van die operatie was de luchtlanding bij Arnhem. Om Britse troepen vrij te maken voor deze operatie, waaraan de prioriteit werd gegeven, werd Antwerpen overgedragen aan de Canadezen met de opdracht om de toegang tot de haven snel vrij te maken. Wij kennen de geschiedenis. 'De slag bij Arnhem' werd een fiasco en dat leidde tot een vertraging van bijna drie maanden bij het toegankelijk maken van Antwerpen. De planning voor de verovering van het eiland Walcheren lag nu op het bordje van de Canadezen, met name op dat van het eerste Canadese legerkorps onder leiding van generaal Harry Crerar, die in samenspraak met luchtmacht en marine nadere plannen ging uitwerken. Het was een militaire vuistregel dat je voor een succesvolle aanval een tweevoudig overwicht moest hebben op de vijand, maar zoveel man had hij niet tot zijn beschikking. Het was dus zaak de Duitsers op het verkeerde been te zetten. De tweede man, generaal Guy Simonds, kwam daarbij met een gedurfd plan. Hij wilde de luchtmacht de dijken laten bombarderen en het eiland onder water zetten om de Duitsers uit hun stellingen te verdrijven en vervolgens alles wat nog boven water uitstak systematisch, dag en nacht, plat bombarderen. De luchtvloten op weg naar Duitsland moesten hun route voortaan over Walcheren leggen om zo het garni- 160 Links gen. Harry Grerar. Rechts gen. Guy Simonds. Derde van rechts veld maarschalk Montgomery. (Foto: Imperial War g£ Museum) sk-j

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 162